| christian a întrebat:

Un vers dintr-un cantec spune asa: "Te-am rastignit chiar eu cand am spus: Nu este Dumnezeu". Comentati fraza aceasta.

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Putem afirma ca acest vers este adevarat in sens figurativ in ideea ca respingerea si necredinta fara de Dumnezeu il fac sa sufere.Nu e vorba de o rastignire fizica, ci orice fel de neascultare din parte noastra produce o suferinta in inima lui Hristos, pentu ca El ne iubeste si asteapta sa-L iubim si noi.Negarea Lui Dumnezeu nu se face neaprat verbal ci prin trairea noastra, neascultarea zilnica, asta inseamna tot necredinta.

8 răspunsuri:
| Danny _3256 a răspuns:

Il raspingnim pe Isus, metaforic vorbin, de fiecare data cand il respingem si-I negam existenta si dragostea.

| christian explică:

Da, aceasta este cantareawinking. Multumesc

| tradaro a răspuns:

Cantecul este:
Este oare iertare

Este oare iertare pentru tot ce am facut
Doamne pot eu oare
Sa vina sa cum sunt
'Naintea Ta('naintea Ta), in fata Ta(in fata Ta)

Este oare iertare pentru tot ce am facut
Doamne pot eu oare s-o iau de la inceput
'Naintea Ta('naintea Ta), In fata Ta(in fata Ta)

Stiu Domnul meu, sunt un om asa rau si Te-am intristat mereu
Stiu domnul meu Te-am rastignit chiar eu cand am spus nu este Dumnezeu

/:Oare ma poti ierta(ma poti ierta):/

Cred ca este iertate pentru orice am facut
Cred ca acum e momentul s-o iau de la inceput
'Naintea Ta('naintea Ta), in fata Ta(inaintea Ta)

Stiu domnul meu Vei veni in curand
Si pe norii cerului Vei sta
Stiu Domnul meu Vei veni in curand
Nu voi mai pleca din casa Ta
/:Eu voi sta la dreapta Ta(la dreapta Ta):/

Stiu domnul meu vei veni in curand
Si pe norii cerului Vei sta
Stiu Domnul meu Vei veni in curand
Nu voi mai pleca din casa Ta
/:Eu voi sta la dreapta Ta (la dreapta Ta

Raspunsul la intrebare este tot un cantec:
Nu stiam ca si eu te-am rastignit!

Nu stiam ca si eu te-am rastignit,
Nu credeam ca si eu te-as fi lovit,
O, Doamne, nu, nu eu sunt vinovat,
Spune-mi Doamne,
Spune-mi Doamne ca nu-i adevarat.

Nu stiam ca pot fi Pilat si eu...
Nu stiam ca ma lupt cu Dumnezeu,
O, Doamne, nu, nu eu Te-am condamnat,
Spune-mi Doamne,
Spune-mi totusi ca nu-i adevarat.

Nu stiam ca-s si eu soldat roman,
Ca pot fi sub comanda lui Satan!
O, Doamne, nu, nu eu te-am dezbracat,
Totusi Doamne,
Simt ca sufletul meu e sfasiat...

Nu stiam ca pot fi un tradator,
Ca pacatu-i asa ingrozitor!
O, Doamne, eu, chiar eu te-am lepadat,
Eu sunt Doamne,
Spune-mi Doamne, cat sunt de vinovat!

Azi cand stiu ca sunt primul pacatos,
Ma agat de iubirea Ta Hristos!
O, Doamne, da, cat e de adevarat,
Spune-mi Doamne,
Spune-mi Doamne, ca sunt si eu iertat.

| mamarutza1 a răspuns:

Este oare iertare pentru tot ce am facut
Doamne pot eu oare
Sa vina sa cum sunt
'Naintea Ta('naintea Ta), in fata Ta(in fata Ta)

Este oare iertare pentru tot ce am facut
Doamne pot eu oare s-o iau de la inceput
'Naintea Ta('naintea Ta), In fata Ta(in fata Ta)

Stiu Domnul meu, sunt un om asa rau si Te-am intristat mereu
Stiu domnul meu Te-am rastignit chiar eu cand am spus nu este Dumnezeu

/:Oare ma poti ierta(ma poti ierta):/

Cred ca este iertate pentru orice am facut
Cred ca acum e momentul s-o iau de la inceput
'Naintea Ta('naintea Ta), in fata Ta(inaintea Ta)

Stiu domnul meu Vei veni in curand
Si pe norii cerului Vei sta
Stiu Domnul meu Vei veni in curand
Nu voi mai pleca din casa Ta
/:Eu voi sta la dreapta Ta(la dreapta Ta):/

Stiu domnul meu vei veni in curand
Si pe norii cerului Vei sta
Stiu Domnul meu Vei veni in curand
Nu voi mai pleca din casa Ta
/:Eu voi sta la dreapta Ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-am rastignit chaiar eu cand am spus nu este dumnezeu.
Fraza din punct de vedere religios vrea sa spuna ca ori de cate ori cineva il renega pe dumnezeu il mai rastigneste odata.
Hai sa fim seriosi.eu daca spun... te-am injurat eu cand ti-am spus nu te iubesc.asta inseamna ca de fiecare data cand spun asa ceva persoana caruia ii spun va plange/se va supara?
Sa fim oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus e rastignit in fiecare zi prin vorbele, gandurile si faptele noastre. Ceea ce e grav ca unii isi mai bat si joc de El. Diferenta dintre un om de stiinta care nu crede in Dumnezeu si un simplu ateu este ca omul de stiinta nu Il ataca pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin gandurile si faptele noastre rele, figurativ, il rastignim. Stim ca El a acceptat sa moara pentru pacatele noastre ca sa aduca pacea, iubirea si mantuirea. Rasplata acceptarii mortii a fost invierea Lui. Cand nu il respectam si cand facem aceleasi pacate pentru care a acceptat moartea, noi il rastignim iar si iar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand am scris asta Christian m-am referit la sensul figurativ... Evrei 6 spune:... fiindca ei rastignesc din nou pentru ei pe Fiul lui Dumnezeu si-l dau sa fie batjocorit! Citeste contextul si o sa fie destul de interesant... sunt onorat ca l-ai crezut demn de comentat versul asta...