| Mitiq a întrebat:

Unde avem cea mai multa materie cenusie?

Răspuns Câştigător
| aro000 a răspuns:

In sistemul nervos central

7 răspunsuri:
| BlueDog a răspuns:

In creier.

| Razvan4414 a răspuns:

In creier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fund

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voiam să zic ceva deștept, dar nu v-ați fi prins, așa că mă limitez la o glumă de 2 lei: în sobe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cortex.

| Mitiq explică (pentru anonim_4396):

Măduva spinării este o coloană de ţesut nervos aproximativ cilindrică, în lungime de circa 40 cm (16 inci), care este situată în interiorul canalului vertebral de la creier până la vertebrele inferioare. Este compusă din aglomerări de neuroni şi fascicule de fibre nervoase. Materia cenuşie - denumire a aglomerarilor neuronale - are formă de H pe secţiune transversală, cu un corn posterior şi unul anterior în fiecare jumătate. Cel anterior este compus din neuroni motori, în timp ce cornul posterior conţine corpii celulari ai neuronilor de asociaţie şi senzitivi.

| Mitiq explică:

Eu am auzit ca in coloana vertebrala