| Stefan24B a întrebat:

Unde e inima avionului?(Întrebare dată la comisariatul militar pentru recruți).

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

In lonjeroane.
Ele au printre alte componente si o ...chestiune care chiar asa se numeste: "inima" sau platband.
Se prea poate insa ca cei de la comisariat sa se refere la altceva, in fond, e dificil de patruns in mintea unui "comisar" de la orice comisariat.
E prea simpla. big grin
Cu placere.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ori e literatură ori e pentru retardați

https://ro.bab.la/dictionar/engleza-romana/cockpit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca raspunsul e cat se poate de evident: motorul.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Avionul NU are inima
inima=un organ care pompeaza sangele in restul organismului
sau metaforic unde se afla sufletul, insa fiind metaforic e vorba de a iti darui inima, adica de a te indragosti

deci care ar fi asta la avion? pompa de combustibil?

iar in cockpit s-ar gasi CREIERUL avionului, pentru ca de acolo e condus!

insa fiind intrebare la armata, aia cam au tarate intre urechi