| 4b a întrebat:

Unde nu poate stiinta, poate Dumnezeu? big grin

Răspuns Câştigător
| XxXxMariusXxXx312 a răspuns:

Nu exista nimic ce nu poate face Dumnezeu! Poate face din negru alb. Daca stii tu un lucru pe care Dumnezeu nu-l poate face te rog sa mi-l spui. Iar oameni de stiinta vor sa explice prin natura umana cea ce Dumnezeu face. Cum ar fi: Ca nu Dumnezeu a creat lumea ci printr-o explozie (Big Bang) s-a creat. Si ca viata la inceput erau niste molecule laughing! Asa ca ia uimeste-ma ce nu poate face Dumnezeu si poate "stiita"?

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Da tu ce crezi ca Dumnezeu a facut Omul cu mainile?

| NOname a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

"Asa ca ia uimeste-ma ce nu poate face Dumnezeu?"

Să fie bun şi iubitor...
până la capăt? ...sau să existe?

| Thunderstruck a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Ce stupid.Tu nu inveti din istorie. Oamenii acum 500 de ani ziceau exact ca tine. Oamenii de stiinta vor sa explice ce sunt fulgerele...Ce fraieri, e clar ca zeul "x" le da.Vezi daca e vreo asemanare.

| XxXxMariusXxXx312 a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea sa. Din pamant am fost creati in pamant murim... Cu asta am spus tot.

34 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

S-o crezi matale.Am sa ramin prost ca nu poate nici Dumnezeu, nici stiinta, nici macar dreacu sa mai faca ceva.

| sabin89 a răspuns:

Eu nu am intalnit pana acum nicio situatie, atat la mine cat si la altii, in care se fi intervenit Dumnezeu. Poate o fi dar nu stiu eu. Daca, de exemplu, s-a stricat masina cuiva, sunt doua posibilitati: sau pune el mana si o repara, sau o duce la mecanic si o repara mecanicul. Nu am intalnit nicio situatie in care sa nu puna nici el mana sa o repare, sa nu o duca nici la mecanic si sa o repare Dumnezeu. Cum zic, s-o fi intamplat pe undeva si nu stiu eu.

| andrei a răspuns:

Hai sa nu vorbim despre Dumnezeu, sa zicem de zeii din era preistorica. Oamenii cand vedeau un fulger credeau ca este furia unui zeu, nicidecum o descarcare electrica, evident nestiind ce e aia electricitate. Deci stiinta lor nu putea sa determine motivul motivul fulgerului si il atribuiau unei divinitati.

Deci da!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Unde nu poate stiinta, poate asteptarea unei evolutii spre noi descoperiri, noi tehnologii si, respectiv, noi intrebari ...intrebari ce niciodata, sau cel putin in viitorul apropriat, nu vor avea raspuns.

| relian a răspuns:

Unde stiinta nu poate nu inseamna neaparat ca poate Dzeu. Unde nu poate stiinta sau oamenii sa isi explice sau sa faca inseamna ca nu am ajuns inca acolo unde sa ne explicam sau sa facem acele lucruri.Doar ca ne este mult mai simplu sa ne dam un raspuns rapid si usor si la indemana oricui si care sa nu poata fi verificat.De fapt ce este stiinta? Ceva ce aduce o explicatie reala unui fenomen unui lucru, o explicatie si intelegere a acelui fenomen lucru etc. Daca un doctor de ex nu te poate face bine si peste o vreme te vindeci singur asta nu inseamna ca Dzeu a putut. Asta arata lipsa ta sau incapacitatea de a explica acel fenomencare te-a facut bine.Deocamdata nu poti intelege cum si in ce fel sa intimplat.Asa spuneau oamenii demult ca ploaia vine de la Dzeu pentru ca nu si-o puteau explica.Mai tarziu omul a aflat cum vine ploaia si usor usor a trecut peste.Insa aceasta stiinta aceasta explicatie nu a venit sa dea in cap bisericii uite vezi e ca mine.Lumea cand vede accepta.Cand nu unia vor neaparat o explicatie pentru ca nu pot concepe viata fara si dau vina pe dzeu care poate face orice posibil numai cand ai nevoie de el nu e pe nicaeri si unde intr-o lume in care un amarat care este cinstit, care se roaga la Dzeu tot amarat ramane, iar cel care are o sa aiba si mai mult.Pt ca si aluia tot Dzeu ii da in conceptia lui.Acum depinde din ce unghi privesti situatia si in care piele esti.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, pana se trezeste stiinta big grin, daca se trezeste, asta daca te referi la explicatii, altfel nu.

| WhatheWow a răspuns:

Cu siguranta; Dumnezeu e un concept universal si oricum L-am numii trebuie sa fie atotstiutor.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu poate oriunde.

| OOOLEOOO a răspuns:

Iar unde nu poate Dumnezeu, Putem noi.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Corect,unde nu poate stiinta, poate Dumnezeu.
O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din fericire, pana acum eu am constatat numai ca unde nu a putut D-zeu a putut stiinta.Cand stiinta il va crea si pe D-zeu, atunci ne vom inchina cu toti la acelasi zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu, si eu care am umblat din baba-n baba pentru a-mi alina durerea nu stiam ca se mai poate si altcumva, pentru corason ai ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarile din cadrul stiintei au raspuns in cardrul religiei.

| CryChristiAN a răspuns:

Stiinta nu poate nimic fara Dumnezeu.

| a3e6u9 a răspuns:

Unde nu poate știința, poate Inorogul Roz Invizibil. rolling eyes

| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

rolling on the floor

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Eu cred ca daca nu amestecam Stiinta cu Credinta divina ar fi o lume mai inteligenta si mai buna!

| Warhead a răspuns:

Dumnezeu nu există.

| XxXxMariusXxXx312 a răspuns:

Problema unora dintre voi este ca nu credeti in Dumnezeu.Voi ati vrea sa va ajute fara sa faceti nimic nu?laughing Adica voi ati ajuta pe cineva care nu crede in voi si nu var arata nici un pic afectiune nu? Dumnezeu nu ca nu poate nu vrea e o mare diferenta... Daca el nu exista atunci de ce murim, aaaa stai ca stie stiinta nu?laughing) Cum iti explici Sfinti care nu le-au putrezit trupurile pentru ca ei au au crezut in el si lau iubit mai presus de orice.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Poti dovedi ca un corp nu putrezeste mort find de multi ani? mergem impreuna dezgropam un sfant si te cred, nu vad ce e asa de ras sunt mumii egiptene care sunt fb conservate daca ai sti biologie siai da seama ca sunt unele lucruri care impiedica putrezirea ce anume te las pe tine sa le gasesti, gandeste-te ca vb de 5000 de ani in cazul mumilor

| XxXxMariusXxXx312 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Eram sigur ca cineve imi va spune despre mumii laughing! Ma omule de ce nu vrei tu sa crezi in Dumnezeu?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Pentru ca nu exista omule

| XxXxMariusXxXx312 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Ce te face sa crezi ca nu exista?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Pe tine ce te face sa crezi ca nu exista zeus?

| XxXxMariusXxXx312 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Cine e Zeus laughing?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Cine e dumnezeu?

| XxXxMariusXxXx312 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Dumnezeu e cel care a creat lumea cel care este creatorul tuturor. Dumnezeu este Iisus Hristos poate ai auzit de El!

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Si zeus la fel a creat universul, poti dovedi ca nu exista zeus?

| LoveYouAngel a răspuns:

Eu una spun ca da!
Momentan, stiinta nu a creat un om.Si chiar daca, toate acestea cu creierul dat de Dumnezeu!
Eu sunt crestina si spun cu tarie ca da. happy

| danudanielu a răspuns:

Interesanta intrebare. Eu, ca si crestin, Cred ca DA. Nu-ti pot spune ca am testat-o foarte multe pe pielea mea, dar am o multime de prieteni care mi au spus-o. Deci daca ai credinta, se poate.
Evident acesta nu este un motiv pentru a nu apela la stiinta, eu personal in cazuri grave apelez sau cel putin asa as face si asa as recomanda tuturor.
Deci credinta nu e o scuza pentru stiinta, daca poti foloseste-o sau incearc-o.