| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot gasi un referat despre dualitatea unda corpuscul care sa cuprinda si abordarea filozofica a acestui fenomen? Mai exact 4 filozofi care au studiat fenomenul. La o simpla cautare pe google gasesc numai aberatii si ma gandeam ca poate cineva pasionat de fizica, cunoaste un site care m-ar putea ajuta. Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| string a răspuns:

@anonim
Cu romanii recunosc ca sunt in cofa. Cu restulde 3 filozofi ii gasesti in primul link.
unul dintre cei 3 poti sa-l consideri pe Bohm in sine, mai ales ca ideile maore i-au venit dupa ce s-a intalnit cu Krishnamurti. Iar implicatiile filozofice ale oridinii implicite si explcite sunt fantastice.
Recunosc ca nu stiu texte care sa fie ok pentru clasa a 12-a dar tare ma bucur ca v-au bagat cu nasul in fizica cuantica :d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o carte despre lumina, corpuscul sau unda electromagnetica? este din 1978.nu stiu autorul, dar e pe aici prin casa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tepes, aia e fizica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt in clasa a 12-a. Nu imi trebuie un referat la un nivel prea ridicat.Mutumesc mult pentru linkuri. O sa incerc sa selectez ce imi trebuie. Trebuie sa precizez 4 filozofi si sa explic ce au spus ei despre dualitatea unda corpuscul. Ce am cautat eu am gasit in general, dar nu am gasit numele filozofilor si idei despre lucrarile lor. Doar ceva la Blaga, pentru ce unul dintre ei ne-a zis profesorul sa fie roman.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

String multumesc mult pentru informatii. M-au ajutat mult si am realizat un referat interesant. O sa il prezint saptamana aceasta.

| Denysuk_3788 a răspuns:

Cred ca Wikipedia te-ar putea ajuta thinking daca nu ai incercat deja.Eu sunt de-abia intr-a 6-a si nu prea imi place fizica dar poate gasesti acolo ce iti trebuie.Succes si sper ca ti-am putut fi de ajutor.

| iulia_2018 a răspuns:

Si eu am acelasi referat de facut...am gasit cate ceva pe net(chestii generale)...anunta-ma te rog si pe mine daca ai gasit ceva interesant