| SaveTheNature a întrebat:

Unde se stocheaza in creier amintirile? Si cum reusim sa ajungem la ele atunci cand avem nevoie?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Fix in zona unde este si zona mirosurilor, de aia cand mirosi ceva din trecut isi vin amintiri, s-a observat ca cei care au pierdut simntul mirosului au avut pierderi de miros de ce este localizata acolo amintirile?
timp de milioane de ani mirosul a jucat un rol esential in vanatoare, neam folosit simntulul auzului, mirosului, vazului la maxim dar in special mirosul, dupa miros stramosi nostri puteau sti specia de animal care a trecut pe acolo, de cand a trecut pe acolo, femeile emana un miros cand sunt fertile feromoni se pare ca cei artificiali nu functioneaza

6 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Se stocheaza in subconstient, iar de acolo le extragem in functie de nevoie, sau se reactiveaza singure, la actiunea unui stimul exterior. Care stimul poate fi orice... o intrebare, o culoare, un cuvant, o senzatie.

| powergirl a răspuns:

Grea intrebare sincer as vrea sa stiu si eu laughing)

| Delicacy a răspuns:

Amintirile sunt răspândite peste tot în creier, prin toate ţesuturile.Nu există, sau cel puţin nu s-a identificat încă o zonă specifică în care se stochează amintirile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cateodata imi amintesc unele melodii ce le-am auzit acum 8 ani, fara sa-mi dau seama.strange.cred ca contrare suprema.

| Atlass a răspuns:

Subscriu la raspunsul lui Delicacy. Memoria e o functie cognitiva fara un sediu de activitate, depinde de la individ la individ ( vezi memoria vizuala, auditiva, s.a.m.d )