| AvalohAlyn a întrebat:

Unii intelepti ajung la pacea aia interioara, linistea aia sufleteasca si pacea launtrica.Intrebarea este :Cum ajung ei la asa ceva?

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de religie, pacea aia presupune o stare in care ti se pare ca implinesti criteriile pozitive impuse de credinta ta.
Budistii renunta la dorinte si invata sa traiasca in comuniune cu natura.
Musulmanii respecta indicatiile din Coran (ei nu au calugari)
Crestinii postesc si se roaga.

Practicile difera dar in final, este greu de zis cati dintre ei chiar ating linsitea aia sau doar fac sa para.

| OldSoul a răspuns:

Sunt constienti de lumea in care traiesc si de neajunsurile acesteia, si totusi, ajung sa fie impacati cu ei insasi, iar asta e tot ce conteaza.

| Lioana a răspuns:

Pacea launtrica deplina nu o are nimeni dar cei care incearca sa o mentina constanta cat mai mult timp in sufletul lor, refuza stresul. Iau problemele asa cum sunt si incearca sa le rezolve in masura in care este posibil. Ei stiu sa accepte sa si piarda in viata incercand sa faca din esec o treapta spre reusita.

| Nilsson a răspuns:

In Biblie spune ca "frica (un termen mai bine adaptat ar fi respectul) de Dumnezeu este inceputul intelepciunii."

Daca facem un sir de conexiuni, unii oameni au o pace interioara pentru ca sunt intelepti si sunt intelepti pentru ca au ajuns sa Il cunoasca pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Robert160 a răspuns:

În timp, prin anumite trăiri, se călesc, își dau seama ce e cu ei, au anumite revelații dar asta vine după niște experiențe mai dure, suferință, lecții de viață.

| Jasa a răspuns:

Shakespeare a spus:

,, Sunt mereu fericit. Știi de ce? Pentru ca nu am așteptări de la nimeni. Așteptările mereu rănesc. Viața e scurta. Iubeste viața. Fii fericit. Zambeste. Traieste pentru tine și înainte sa vorbești, asculta. Înainte sa scrii, gandeste. Înainte sa cheltui, câștiga. Înainte sa te rogi, iartă. Înainte sa ranesti, simte. Înainte sa urasti, iubeste. Înainte sa renunți, incearca. Înainte sa mori, traieste!’’