| harciog a întrebat:

Unui romantic nu-i place ziua si nici noaptea ci amurgul si nu iubeste nici somnul nici trezia ci reveria de unde deduc ca el interfereaza cu zonele a caror confuzie le este inerenta.Adora stiintele transliminare unde se poate filozofa mult si pitoresc. Putem oare spune ca religiozitatea este o caracteristica a romantismului?

16 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Măi Bachus, iar mă faci să dau explicaţii filosofice.
Kant,(pregătind romantismul), a analizat în Estetica sa ce anume se întâmplă când suntem copleşiţi de ceva frumos, de exemplu o operă de artă. Dacă ne apropiem de o operă de artă, fără alt interes decât a "trăi" această operă cât mai intensiv posibil,depăşim limita raţiunii noastre(aşa vedea Kant lucrurile).
Schiller, a dezvoltat aceste idei ale lui Kant,şi afirma că activitatea artistului e ca un joc,şi numai atunci când se joacă omul este liber, căci atunci face propriile sale LEGI. Romanticii sunt de părere că doar arta poate să ne apropie de "inexprimabil".
Şi da, unii merg şi mai departe comparându-l pe artist cu Dumnezeu.,, Fiindcă artistul îşi creează propria realitate, aşa cum Dumnezeu a creat lumea."

Georgiana, te incluzihee hee în aceastăhee hee categoriehee hee?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Hârciog,
Cu cine vorbeşti?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Hârciog,
Frumos monolog big grin.

| harciog explică:

Ce dreacu e asa de tare vinul asta.M-a luat de cap asa de repede?

| harciog explică:

Georgiana nu ma induce in zonele inerente.

| harciog explică:

Incurabila romantica.

| harciog explică:

Vroiam sa vad daca am dreptate.Ce naibii nu-ti revii la vechiul nimic?

| harciog explică:

Ma,tu ai idee cu cine vorbesti?;-Vorbeam mai mult singur, sa ma ierti.

| harciog explică:

Ia asculta mai dealer,fiecare intelege in limitele sale.Ce naibii, crezi ca-ti ia cineva mintea la scuturat. Dupa parerea mea cred ca adevarata intelegere sta dincolo de cuvinte dar nu mai intereseaza pe nimeni asta, din fericire.

| miradoniz a răspuns:

hee hee se zice ca"iluzia este des mama adevărului-dar nașterea poate fi lunga și dificila"hee hee

| miradoniz a răspuns:

@harciog (sper ca nu te enervează, dar)hee hee

| miradoniz a răspuns:

@harcioghee hee

| miradoniz a răspuns:

@ÉrotiqueConseilshee hee în care categorie?hee hee idealiști(transcendentali-opuși idealiștilor simpli, de obicei ateiwinking ); romantici; ...artiști? pentru ca nu vad cum ar putea creea ceva interesant un artist f a r a avea un univers personal,o viziune foarte personala asupra lumii!hee hee bine,dacă dai cu piciorul într-un bolovan,de voie,de nevoie,tot accepți ca existahee hee ah,și @harciog, se pare ca mulți romantici din sec al xix-lea s-au convertit la catolicismhee hee pentru ca era religia epocii lor preferate din istorie... Evul Mediuhee hee ahhh, ce romantic!hee hee

| Dumnezău a răspuns:

Pai,daca nu l-am prea priceput pe Nietzche, si n-am fost pretin bun nici cu Soren Kirkegaard, I think this is NOT the beginning of a beautiful friendship. Abort mission!

| Dumnezău a răspuns:

@harciog: Dude, I was being sarcastic, can't you see?!

| Minks a răspuns:

Ce-ai fumat? big grin E bun, imi dai si mie, te rog?! big grin