| anonim_4396 a întrebat:

Ura sau Frica? Care iţi aduce mai multă putere(Ăştia care vreţi să spuneţi iubire, nu vă mai obosiţi...)

41 răspunsuri:
| R1e2b3e4c5a6 a răspuns:

Baniiwinking

| Dyannax a răspuns:

Prietenia

| Purgatoriu a răspuns:

Cred ca ambelethinking

| harciog a răspuns:

Sint una si aceeasi, numai ca frica apare instantaneu dar persistenta ei aduce ura.

| Paulla a răspuns:

Frica nu aduce putere, ba din contra. Frica te face slab. Cineva fricos va fi mai puţin dispus să rişte, să trăiască. Ura poate fi o sursă pentru putere, dar nu e singura.

| LoveToHate a răspuns:

Ura,evident.De ce? Nici eu nu sunt foarte sigura, dar e un sentiment destul de placut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Paulla):

Cred că se referea la frica indusă altora, care e cea mai mare formă de dominație și expresie a puterii. Dacă e așa, întrebarea nu are sens, atâta timp cât termenii "ură" respectiv "frică" se adresează la poli diferiți.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am luat-o ca pe doza de adrenalină care ţi-o dă frica pe moment(genul ăla de oameni nesiguri pe ei, care trăiesc în frică mereu şi fac atacuri de panică dacă-i saluţi). Dacă se referă la frică pe care le o induce el altora, tot n-are sens, că-s strâns legate. O persoană plină de ură şi furie va tinde să impună şi frică.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Să nu mai zic că pentru a impune frică altora trebuie să ai deja o sursă de putere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Paulla):

Neah, de cele mai multe ori ura este reprimată și aduce doar frustrări.

| 1Mihai1 a răspuns:

Ura.
PS : Doar ca să-ţi răspund la întrebare.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poţi pur şi simplu să iei toporul şi să te descarci... Consider că tăria de caracter e ceva cu care te naşti, nu ceva ce desprinzi în urma anumitor incidente. Ura poate fi ambiţie pentru cei puternici, nu şi pentru restul. Furia reprimată rezulă o bombă cu ceas, dar eliberată încet, eliberată cu un scop poate fi folositoare.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Ura.
*-*

| pwp a răspuns:

Ura clar.

| Încrucişătorul a răspuns:

"E mai bine sa fii temut decat iubit."
- Niccolò Machiavelli

| WR104 a răspuns:

In cazul de fata ura dar mai sunt si alte trairi care produc o putere deosebita in fara de iubire sau frica, ura produce putere dar fara control si asta nu-i un lucru tocmai bun.

| TheAce a răspuns:

Ura nu iti da putere, in niciun caz. In schimb frica este singurul sentiment pur, nealterat si neviciat. Frica astfel, se poate spune ca iti da putere pentru ca intr-un fel sau altul activeaza in tine instinctul de preservare. De asemenea, asemeni durerii, te face sa te simti viu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Paulla):

De-aia am și spus că de cele mai multe ori. Ce mai rămâne e procentul ăla reprezentat de oamenii cu tărie de caracter.

| Dumnezău a răspuns:

Bre,Lin,cred ca esti baiat destept (poate esti chiar Jeremy Lin, atunci sigur esti destept) si ma pot exprima nitel mai academic la intrebarea asta.

Cand ceilalti, draga domn, se tem de tine, vorbim de un punct izolat care inspira acel sentiment.Cand inspiri ura cuiva, inspiri automat si o anume teama - teama de necunoscutul, de diferitul ce-l exerciti asupra individului ce uraste.Deci,cand ai ura, ai si o forma oarecare de teama la care se adauga si dispretul crunt.Cand esti temut, este destul de posibil sa prezinti o particula de smardoi in caracter.Cand esti urat, cel mai probabil, reusesti sa faci multe victime cu unghia in gat.Automat,dujmanii sunt mai intensi, cand vine vorba de ura.Aleg prima varianta.

| Dariusuu a răspuns:

Frica.

| WhiteAndProud14 a răspuns:

Prea usor...
Ura cu siguranta nu te face mai puternic, ci te face sa te desprinzi de ceea ce e frumos, iubirea.
Iar ura este un sentiment prea nobil pentru a fi risipit pe un oarecare, nu o face fara rost.
Cu siguranta frica te face putin mai puternic, tu iti supraestimezi adversarul... sau ii cunosti puterea, iar asta te face sa te atrenezi sa castigi putere, ambitie, chestii... imi e scarba se explic. straight face

| Inferno a răspuns:

Daca frica mi-ai fi adus putere atunci pana acum eram omnipotent, dar nu sunt.

| Inferno a răspuns:

Daca frica mi-ar fi adus putere atunci pana acum eram omnipotent, dar nu sunt.

| Synapse a răspuns:

"Imi trag puterea din ura, frica ma face puternic"

| WhatheWow a răspuns:

Nici ura si nici frica nu-ti aduce putere; sunt doua atribute complet diferite.
Frica e instinctuala si e atributul tuturor animalelor pe cand, ura, e doar unul uman, nascut din experientele noastre. Daca frica ne ajuta de cele mai multe ori sa fim precauti, sa ne ferim de situatii periculoase ( acest lucru fiind un mare avantaj in anumite situatii ) ura ne poate impinge, de cele mai multe ori sa riscam, sa ne aventuram pe teritorii periculoase fara o cantarire prealabila, ne intuneca mintea si poate determina un rezultat daunator.
E adevarat ca ura aduce oarecum la suprafata o falsa putere insa una prosteasca pe cand, frica, chiar si ca slabiciune ne protejeaza.

| Zeflemitoarea a răspuns:

Frica indusă altora rezultă ură, care mă face puternică.

| CryChristiAN a răspuns:

Niciuna.

Aceasta iti aduc puterea raului, iar din aceste 2 defecte poti sa devii din om, neom.

| ŞtefanaTCK a răspuns:

Frica te inhiba, te face sa te subapreciezi.
Ura e un fel de nivel superior al fricii care ajunge sa dea o anumita putere ce te face capabil de multe.

| Delicacy a răspuns:

Autocontrolul este singurul care îţi aduce putere.

| michelia a răspuns:

Din pacate se pare ca ura este cel mai intens sentiment. Daca te stapineste, iti da putere, perseverenta, rabdare si iti canalizeaza fortele. Ura poate fi foarte statornica, de neclintit.
Cred ca te simti lipsit de vlaga cind ajunge sa se consume, dar pina atunci, e un motor.