| Giuliaaa282 a întrebat:

Urgent! Cum adică : Africa este situata in cele 4 emisfere? Știu ca în emisfera nordica, vestica, estica și sudica, dar profesoara a spus sa știm nu știu ce de Ecuator și Mediridian.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conform DEX

EMISFÉRĂ, emisfere, s. f. 1. (Geom.) Jumătate dintr-o sferă. 2. Fiecare dintre cele două jumătăți ale sferei cerești sau terestre, mărginite de ecuatorul ceresc, respectiv de ecuatorul terestru, și de meridianul de referință.

Deci exista 4 emisfere nordica si sudica despartite de ecuator, respectiv emisfera estica si cea vestica despartite de meridianul 0. Iar prin Africa trece si medirianul 0 si ecuator.

Hai sa ne informam un pic inainte sa dezinformam pe altii

http://ro.wikipedia.org/wiki/Emisfer%C4%83_%28geografie%29

6 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Nu exista 4 emisfere. Sund decat 2 emisfere, emisfera nordica si emisfera sudica si sunt despartite intre ele de Ecuator. Ecuatorul este o linie imaginara orizontala care imparte Pamantul in doua emisfere nordica si sudica.

| Giuliaaa282 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc! Scria și in carte de 4 emisfere, mă gândeam ca nu e greșit!

| suntserios a răspuns (pentru Iunix):

Conform DEX

EMISFÉRĂ, emisfere, s. f. 1. (Geom.) Jumătate dintr-o sferă. 2. Fiecare dintre cele două jumătăți ale sferei cerești sau terestre, mărginite de ecuatorul ceresc, respectiv de ecuatorul terestru, și de meridianul de referință.

Deci exista 4 emisfere nordica si sudica despartite de ecuator, respectiv emisfera estica si cea vestica despartite de meridianul 0. Iar prin Africa trece si medirianul 0 si ecuator.

Hai sa ne informam un pic inainte sa dezinformam pe altii

http://ro.wikipedia.org/wiki/Emisfer%C4%83_%28geografie%29

Răspuns utilizator avertizat
| KraddyQ a răspuns:

Foloseste google mai cu atentie si gassesti tot ce e nevoie

| Giuliaaa282 explică (pentru KraddyQ):

Daca gaseam pe Google, zici ca mai intrebam pe aici? Si totusi, e TPU laughing

| Giuliaaa282 explică:

Meridian*