| anonim_4396 a întrebat:

Va fi un cutremur in saptamana pastelui in romania?

39 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Da, va fi un cutremur de prostie.

cami
| cami a răspuns:

Dupa cate am auzit eu la stirile pro tvbatting eyelashes (sa le spun si sursa sa le fac reclamahee hee )...Romania se pare ca va fi ferita de cutremur in urmatorii ani... whew!

mariana
| mariana a răspuns:

Dupa cate sunt eu informata, in tara noastra, in perioada ce urmeaza, nu se vor semnala cutremure de pamant. Oricum noi nu suntem Italia, unde de un timp cutremurele au facut ravagii. Seismologii n-au preconizat nici un eveniment seismic pentru anul 2009.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

SINGURUL CARE STIE ESTE DUMNEZEU.NOI NU AVEM DE UNDE SA STIM happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

VOM TRAI SI VOM VEDEA...

carla
| carla a răspuns:

Hai mai, sa fim seriosi! Nimeni nu poate prevede un cutremur, decat cei de la institut, pot constata daca activitatea seismica este mai mare sau mai mica. Si dacarar fi ce? Cum l-ai putea opri? Panicosi din aia la tv, am vazut destui. Sa ne lase!

mlm
| mlm a răspuns:

SEISMOLOGII NU PREVAD NICI UN CUTREMUR, ASTEA SINT DOAR SIMPLE SUPERSTITII A CELOR CARE NU AU CE FACE SI VOR SA INDUCA POPULATIA IN EROARE.

| viorel2c a răspuns:

Cutremurele nu au nici o legatura cu religia. Cei ce spun asta sunt doar niste imbecili.

| Selena a răspuns:

Nu se stie si nu se va sti decat cu cateva secunde inainte!

| adi_7507 a răspuns:

Se pare ca da.

| miry a răspuns:

Eu stiam de la sotul meu care a auzit din presa ca aseara trebuia sa fie cutremur la noi in tar DAR nu a fost

| simpluEu. a răspuns:

Ba ce draq aveti ma? va luati dupa schletul ala ambuland de oprescu? zic si eu cum a mai zis cineva la un comm.cutremurul a fost amanat pentru 2010rolling on the floorrolling on the floor. pai cum sa zica oprescu cxca va fi un cutremur de 8 grade p scara in bucuresti si vor muri 500.000 oameni? cum poti sa zici asa ceva? daca as fi in tara mi-as cumpara un pistol i-as trage un glont in capul ala sec si dupa aia l-as intreba ce ia trecut prin cap.Doamneeeeee multi destepti mai sunt in Romania si toti degeaba

| nicoleta_5825 a răspuns:

Ce tebuie sa cunoastem fiecare este faptul ca miscarile seismice nu au un timp favorit, adica nu putem sti cu exactitate cand se va produce, vom afla doar cu cel putin 5 min inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da o sa fie in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Sau nu. Nu mai stiu, trebuie sa fiu mai atent la urina dimineata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cine a mai spus și asta?
Cu toată știința numai religia cunoaște din simplul motiv că ele două nu se împacă.
Nimeni și nimic pe pământ nu poate controla fenomenele naturii.
Numai Dumnezeu are idee.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer numai d-zeu stie asta asa ca...
daca d-zeu vrea sa murim maine asa o sa fie dar noi niciodata nu o sa stim cand o sa murim

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred sa fie nici un cutremur. Nenea ala de la 0tv batea campii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper sa nu fie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O doamna mai in varsta mi-a povestit si mie despre asta insa nu prea cred. Insa cine stie? Poate Domnul vrea sa atentioneze oamenii necredinciosi ca este Pastele si ca trebuie sa mearga la Biserica prin acest cutrmur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aseara a fost cutremur de 4, 1 pe scara Richter in Vrancea. Deci vor urma si alte cutremure mai mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cutremur poate fi oricand, chiar si acum, cand incerc sa scriu, asa ca o sa ma grabesc putin!
Nici Mama-Zmeului nu stie ce se petrece cu adevarat "acolo", la 150-200km sub pamant. "Ei" au inca probleme legate de miscarea placilor: intra una sub alta, sau iese una de sub alta?
Se fac eforturi mari pentru a descoperi precursori seismici, insa marea problema este ca acesti precursori, atat de vizibili in cazul unor cutremure, trec perfect neobservati in cazul altora.
Au fost cazuri in care echipe de cercetatori (formate din unul sau mai multi.laughing ) au prezis cutremure cu mare precizie: momentul, epicentrul, magnitudinea (cele trei necunoscute, fara de care orice predictie este doar o sarlatanie). Aceleasi echipe au esuat perfect in prezicerea altor cutremure. Natura se joaca cu noi...Si o face in felul ei...
Oricum. Tineti minte o chestie de baza: "in caz de...", cautati "triunghiul vietii"! Uitati de grinzi, mese, si alte chestii. In Mexic, o clasa intreaga de copii a murit (sau "au murit"? v-am spus ca ma grabesc...) din cauza plafonului care s-a prabusit peste bancile sub care stateau "la adapost".
"Triunghiul vietii" se formeaza in vecinatatea unui corp suficient de rezistent, de exemplu, o canapea. Daca stati lungiti langa ea, de-a lungul ei, atunci (in eventualitatea ca plafonul cedeaza) placa se va sprijini pe canapea si pe podea. "Triunghiul vietii" este, in acest caz, format intre bucata de plafon, canapea si podea. Stand in el, veti fi feriti.
Daca alegeti sa va refugiati sub o masa, iar picioarele acesteia nu sunt suficient de solide, aveti toate sansele sa muriti striviti sub ea...La fel, grinzile se pot desprinde...
Aveti grija sa va puneti deoparte un mic saculet cu o sticla cu apa, niste biscuiti si ceva cu care puteti face zgomot. Despre mobil, puteti uita! Nu va va fi de niciun folos...Sau nu atunci...
Pffff...hai c-am mai scapat o data...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca va fi numai dumnezeu stie credeti-ma aia de la otv nu stiu ce spun, mint.va amintiti atunci cand a fost explozie ola mina petrila, eu sunt din petrila cei de la otv spuneau ca au fost 3 explozii cea ce nu era adevarat erau doar doua tatal meu lucra la mina petrile deci au mintit sau ce vreti sa spuneti ca va fi cutremuri caa si atunci cand a fost sfarsitul lumi (hahahahaha) eu nu cred eu cred in dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea cred ca o sa fiestraight face... ce vrea Dumnezeu va fi... Asta este... murim...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va fi cutremur an saptamana pastelui ortodox

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa gandim logic! pai daca neam lua dupa dn istrate ar trebui k, cutremurul sa fie inainte de paste intr-o sambata intre 1:30 si 5 noaptea pai suntem in 18 si pana la ora 19 n-a fost un cutremur sa fie la nopate la ora 1 pai atunci nu mai e sambata k dn istrate cred ca nu stie ca dupa ora 00:00 este alta zi asta ar insemna sa fie duminica si deja a trecut sambata deci totul nu se potriveste...COCLUZIE:lumea a inebunit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA. PE 25.04.09 ORA 20.20