| anonim_4396 a întrebat:

Va place Istoria? Ce intelegeti voi prin istorie? Ce este istoria pentru voi?

10 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Istoria este trecutul, recunosc pe mine ma intereseaza mai mult prezentul si viitorul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
Fapte si intamplari petrecute in trecut pe care noi nu le apreciem.
Istoria pentru mine inseamna fiecare parte pe care o vad. In spatele fiecarui lucru, om, cladiri, castele, nume exista o istorie. Toate acestea au dus la lucrurile care sunt acum. Multi oameni si-au dat viata doar ca altora sa le fie bine. Exemple de oameni care si-au dat viata pentru un viitor mai bun: Iisus Hristos, soldatii, oamenii de rand, personaje istorice.
Gandeste-te ca atunci ca pana si numele strazilor au un trecut. In spatele fiecarui obiect mutat, spart, distrus, imbunatatit s.a.m.d. exista o semnificatie si un trecut. Nu putem fugi de istorie nici pe departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine e tot un mijloc de manipulare.Majoritatea aia pe care o aduci in discutie intr-un discurs facand referire la trecut, e deja moarta.Asa ca poti s-o intorci pe ce fata vrei.Te poti consola, exagera, exacerba, dai in paranoia etc.

| fqwaf a răspuns:

Da, imi place.
Uneori este buna sa nu repetam anumite greseli ale trecutului.

| KM3 a răspuns:

Mie,personal,imi place tare mult istoria.Sunt clasa a9a si de pe a8a dau teza din istorie(la alegere).O fosta colega de-a mea l-a intrebat pe domnul profesor de istorie la ce ne foloseste istoria.Atunci el i-a raspuns: "Un om fara trecut este un om fara viitor". Cred ca am ajuns sa fiu si eu adepta acestei afirmatii.

| miuuuuxd a răspuns:

Mie imi place istoria destul de mult, inveti tot ce a facut omenirea inainte sa te nasti tu. Pentru unii este grea din cauza ca trebuie sa retii multi ani, eu o consider foarte interesanta, aflu originea multor lucruri

| Mentalist09 a răspuns:

E o stiinta...care studiază dezvoltarea societății omenesti din cele mai vechi timpuri
Dar cuprinde si niste minciuni, adica sa zicem ca 2/4 din istoria "scrisa" si predata e adevarata

| TiniS a răspuns:

Nu.mi place istoria :p

| lary589922 a răspuns:

Istoria este stiinta care studiaza dezvoltarea societatii omenesti din cele mai vechi timpuri pana astazi. Faina laughing))

| ionutstar a răspuns:

Oare ce as putea înțelege din: "Istoria este o minciuna acceptata de comun acord." - Voltaire.

Oare chiar știm ce la determinat pe Hitler sa conducă lumea spre un asemenea genocid?

Istoria e o realitate necunoscuta sau mai bine zis: neconstientizata. Istoria se repeta, evenimentele se repeta, aceleași influente actioneaza spre modelarea viitorului.

Istoria oficială este in mare parte pentru masele de oameni si in plus prezentată din obiective si perspective diferite decât cele reale.

La scoala are loc un proces de programare intelectuala si a generatilor de mâine dupa un anumit tipar. Acest lucru il evidențiez datorită îngradirii pe care o avem prin curicule educationale, tipare sau cutie de informații pe care trebuie sa le reproduci suficient de bine ca sa poti lua o nota mare.

Un popor cu o memorie istorica e capabil sa recunoască prezentul si sa-si modeleze viitorul. Cat timp vom fi ocupati cu altceva decât studiul informațiilor concrete din obiective multiple cu atât mai ușor vom fi exploatati de partide si organizații media.