| florance2601 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu acest exercitiubig grineterminati nr. abc ai suma cifrelor sale sa fie egala cu nr.format din ultimele doua cifre.

Va multumesc

4 răspunsuri:
| Pomar a răspuns:

Mai degraba tu meriti funda (@aladinbeci ) pentru ca i-ai si explicatbig grin; mie mi-a fost lene.

| aladinbeci a răspuns:

Pentru numarul abc (banuiesc ca e cu bara deasupra, nu?) ai conditia: a + b + c = 10b + c, deoarece numarul bc (cu bara deasupra) se scrie: 10b + c.
Se reduce c, iar ceea ce ramane este: a + b = 10b, adica a = 9b.
Deoarece cifrele sunt de la 0 la 9, rezulta ca b nu poate fi decat 1 (orice alt numar mai mare decat 1 ne da ca a are doua cifre, iar a este doar o cifra). Pentru b = 0, ar rezulta ca a = 0 si nu am avea un numar de forma abc (cu bara deasupra).
Deoarece b = 1, rezulta ca a = 9.
Deci numarul este de forma: 91c (cu bara deasupra).
Acum inlocuim c cu valori de la 0 la 9 si verificam conditia din enunt. Se observa ca pentru c = 0, numarul este 910, suma cifrelor este 9 + 1 + 0 = 10, iar numarul format din ultimele doua cifre este 10, deci numarul 910 verifica conditia din enunt.
Verifica tu mai departe, dand valori lui c de la 1 la 9.
Dupa parerea mea, funda o merita userul IceShadow, deoarece el ti-a dat primul solutia.