| anonim_4396 a întrebat:

Vad in ultumul timp tot felul de teorii cum ca vaccinul anti COVID 19, acela este de fapt semnul fiarei si se lucreaza la planul lui Antihrist.

E greu sa-ti mai dai seama de adevar cu atatea surse in jur.
Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica e greu sa iti dai seama de adevar?
Adica cat de tâmpit sa fii sa iei macar in considerare imbecilitatea aia cu semnul fiarei?

| doctorandus a răspuns:

Ca cei care au scornit asta sufera de schizofrenie paranoida.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu e greu deloc sa-ti dai seama de adevar...

Pe de o parte ai toata comunitatea stiintifica, pe de alta parte ai niste descreierati care inventeaza teorii ale conspiratiei in timp ce stau pe wc si mananca macaroane cu branza.

Pentru mine alegerea este clara: Aleg sa-i cred pe aia care au petrecut 30 de ani in fata unui microscop, nu pe aia care-si pun pungi pe cap ca sa blocheze semnalele lui Bill Gates

Pentru tine de ce este greu sa alegi?

| Ineys a răspuns:

Zic sa-i lasam nevaccinati pe aia si sa-i izolam undeva.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mai aplica si tu briciul lui Occam, briciul lui Hitchens sau, cel mai bine, sabia laser inflacarata a lui Newton.

| JicaContra a răspuns:

Orice lucru rau poate fi calificat ca fiind diavol

insa uneori e gresit cu spume, hai sa iti dau un exemplu
se considera ca Hitler a fost diavolul intruchipat, iar asta e o greseala absolut TAMPITA, din cauza ca, practic, minimizezi si ignori serios faptul ca o persoana normala, de langa tine e capabila de atata rau, si asta cand de fapt respectiva persoana e sigura de sine insusi ca face BINE, asa a fost si Hitler, el credea serios ca ceea ce face este bine pentru Germania

practic, pe scurt, CEL MAI PERICULOS LUCRU din lumea asta nu e o bomba nucleara ci un PROST CU O CAUZA pe care el o crede a fi DREAPTA

iar daca dupa aia il consideri a fi diavol, esti condamnat sa nu vezi pe "urmatorul prost cu o cauza dreapta" care ajunge sa aiba puterea de a comite atrocitati in numele respectivei cauze!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca teorii ale conspiraţiei se ţes din orice, mai ales în jurul celebrităţilor, a oamenilor politici şi a cazurilor cum e Coronavirus.

| Dandinelle a răspuns:

Pai de unde ai sursa, depinde ce vrei sa crezi.
Daca te intereseaza conspiratii si profetii si anticristi, fabule si basme de revista AS, iti recomand si videoul asta: https://www.youtube.com/watch?v=Jw1qsbLeSfE

Am părerea că dacă ai o idee în care crezi, un adevăr pentru tine o să încerci să îl cauţi în orice, şi în lucruri care nu există, o să îl transformi în fabulă. În anumite limite e ceva absolut normal şi firesc dar.în cazul acesta e delir. E o graniţă fină.