| AvalohAlyn a întrebat:

Viața are rostcând suferi?(eu sufăr psihologic)

8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,suferința moderată menține uneori homeostazia creierului.

| mentholinks a răspuns:

Nu stim.

| Panamax a răspuns:

Normal ca are rost.Te-au trimis aici sa-ti ispasesti pedeapsa.
Cine stie ce calau ai fost in alta viata.

| Nilsson a răspuns:

Cu atat mai mult are sens pentru ca acesta este sa iti depasesti suferinta.
Incepe un an nou, m-as bucura sa iti pui niste obiective la inceput de an si sa lupti sa le indeplinesti.
Anul trecut am facut primul experiment de acest gen, n-as zice ca am indeplinit prea multe dar daca e sa fac o comparatie cu alti ani e o diferenta.
Mai ales prin increderea in Dumnezeu poti depasi orice obstacol.

| aimullah123 a răspuns:

Da are rost. Si eu ma chinui cu o f...ing anxietate. E super enervant sa ti se faca rau dintr-o data fara sa stii ce ti se intampla. Dar mergem mai departe big grin Cauta sa faci ceva ce iti place, ceva sa te faca fericit big grin Iesi pe afara sa faci treaba, mananca sanatos. toate astea ajuta big grin

| Csander a răspuns:

Cati ani ai de ai ajuns la asa suferinta?

| anonymus4106 a răspuns:

"In cautarea sensului vietii" de Viktor Frankl. Este o carte in care autorul arata cum a reusit el sa dea un rost vietii chiar si in timpul suferintelor suportate intr-un lagar nazist. https://thedreamer.ro/cand-suferinta-inceteaza-viktor-frankl/

| Karol1877 a răspuns:

Cioran dadea de inteles ca el nu concepea viata fara suferinta, fara un paroxism al disperarii, deci suferinta este cea mai intensa stare a vietii in care sintetizezi problematica mortii etc.