| Nilsson a întrebat:

Voi ați realizat că de un an de zile am intrat fără voia noastră în jocul Balena Albastră?

Asemănările dintre macabrul joc și ce se întâmplă în societatea actuală sunt izbitoare, te trec fiori reci când realizezi asta.

Hai să le luăm pe rând:

1. IZOLAREA SOCIALĂ
Jocul B.A. presupune ca cel ce acceptă provocarea să rupă conexiunile sociale timp de 50 de zile.
Cât ni s-a băgat în cap conceptul de distanțare socială, să stăm acasă, să nu facem vizite, etc, nici nu are rost să mai discutăm.

2. ȘOCUL EMOTIONAL
Adepții B.A. trebuie să se trezească la 4 dimineața (când psihicul este cel mai fragil) și să vizioneze cât mai multe filme horror și scene șocante.
Acum suntem bombardați peste tot cu morți, bolnavi la terapie intensivă si știri care de care mai macabre.

3. AMENINȚAREA
Cei care intră în jocul B.A. intră ulterior în contact cu un mentor care îi amenință în cazul în care vor să renunțe.
Acum suntem amenințați că vom fi internați, intubați, și în cele din urmă pe lista de decedați dacă nu ascultăm de fratele mai mare.
Iar dacă tot ne încredem în sănătatea noastră, vom fi amendați, izolați, cu dosare penale, sau mai rău, ostracizați social, să fii numit "inteligent asimptomatic" după cum a zis fosila vie CT Popescu.

4. AUTOFLAGELAREA.
Adepții B.A. trebuie să își facă răni și tăieturi pe piele.
Acum trebuie să ne sufocam cu cârpele puse pe gură și nas, ca în tortura cu prosopul ud peste față.
Da, știu, voi nu aveți nicio problemă, dar disconfortul tot există, plămânii nu sunt făcuți să respire prin cârpă, iar pentru unii mai bătrâni sau bolnavi chiar este un chin, o vătămare a stării naturale de confort.

5. ACCEPTAREA DATEI MORȚII
Adepții B.O. trebuie să conștientizeze că jocul trebuie dus până la capăt prin actul final și să îți aducă ca tribut propria viață.
Acum trebuie că toții să acceptăm că nu vom scăpa de pandemie până nu se aplică vaccinarea în masă (cu un vaccin ale cărui efecte pe termen lung nu sunt testate).
Nu zic că vaccinul ne omoară, nu sunt în măsură să confirm asta, ce spun este că vaccinarea este un act de încredere necondiționată (un cec în alb, atât timp cât nimeni nu poate verifica ce substanțe sunt in acel vaccin) și practic noi ne punem sănătatea și viața în mâna companiilor farmaceutice (pe care nu le interesează decât banii, iar pe politicieni voturile).

Cum facem să evadăm din acest joc?

https://playtech.ro/2017/balena-albastra-joc-isterie-in- masa/

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Să ne urmăm principiile și să nu mai fim intimidați. Însă asta e o glumă proastă. Suntem o turmă de oi.

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cati ani ai?

| darrio2007 a răspuns:

Este doar parerea ta.

| Drimmero a răspuns:

Ce beti si mancati de va vin 'ideile' astea?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am realizat, poate pentru ca... si asta este o alta teorie. Lumea a inceput dintr-un punct si continua pana... nu stim noi cand. Ca si aceasta perioada, face parte din viata, o sa treaca si o sa vina altele. Nu trebuie sa intram acum in nu stiu ce teorii si alte cele. Este doar un moment.

Numai bine! ^_^

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant, dar nu.
1. Cine pune botul la astea, sa fie sanatos. Eu ies zilnic, ma intilnesc zilnic cu oameni, discut cu ei, pot sa puna astia si mama carantinei, ca tot voi iesi.
2. Evit stirile. Unde altii vad 6 morti la mia de infectari, eu vad 99.4% supravietuitori.
3. Amenintati? Tre' sa fii constient ca daca ajungi in situatia intubarii samd, si sanse mai mari sa o mierlesti in Romania decat in alte tari. Nu trebuie sa iti fie frica in mod deosebit de asta, ci doar sa ai grija si mai mult ca oricind sa faci ce trebuie pentru a iti intari imunitatea.
4. Vad ca a prins la tine propaganda rusofona bine. Ia si pune mina si mai consulta si niste surse serioase...
5. Nu te obliga nimeni sa te vaccinezi. Inca. Nu au cum decat in vreo 2-3 dictaturi pe ici-colo, si pe aia oricum nu ii doare capul prea tare de ce patesc cetatenii lor... P.S. Companiile farmaceutice au nevoie de clienti vii, nu de morti.

| Nilsson explică (pentru GabiDumitrescu):

Dacă editezi punctul 4 ți-aș da fundă, sunt de acord cu ce ai spus în rest.
Nu e nicio propagandă rusofonă, cârpele nu te ajută mai cu nimic în afară de a îngreuna respirația.
Sau să le numim "acoperitoare faciale"?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nilsson):

Pai cine te pune sa porti cirpe si nu niste masti decente? Crezi ca idiotii aia din Asia care au trecut cu brio de Covid sau oricum o duc mai bine ca europenii poarta alea degeaba? Faza cu ingreunarea respiratiei ajuta, si nu invers. Bine, ideea e sa nu porti aceeasi masca 3 luni cum fac multi romani. E ca la antrenamentele cu greutati suplimentare, simplu. Legat de cit ajuta sau nu ajuta, s-au facut o gramada de studii serioase.

| Nilsson explică (pentru GabiDumitrescu):

În China mă îndoiesc că datele oficiale sunt reale, dar ce e de apreciat e că acolo carantina înseamnă carantină, și toți oamenii dintr-un areal sunt izolați, testați și eventual tratați.
La noi carantină înseamnă să te plimbi unde vrei cu o declarație stalinistă.
Controlul virusului este demult o cauză pierdută, de când s-au întors românii din Italia puhoi apoi au plecat la fel în Germania la cules de sparanghel tot așa cum au venit. Ce se mai poate face acum e doar să încetinească răspândirea, dar cu un preț prea mare pentru economie și sănătatea noastră psihică.
Iar referitor la măști, sunt greu de găsit cele cu standard de protecție adecvat, și nici măcar cele chirurgicale conforme nu pot opri virusul, pur și simplu nu au fost făcute pentru așa ceva, rolul lor este să nu îi curgă flegmele chirurgului în operația pacientului.

Eu mă gândeam cu vreun an de zile înainte de pandemie să port ocazional mască (culmea, nu? happy ) deoarece poluarea în București chiar era nasoala in unele zile, dar am aflat că nu pot filtra nici măcar particulele de 2, 5 micrometri.
Dar mulți sunt siguri acum că oprește virusurile mult mai mici de 0, 1 micrometri. laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nilsson):

Economia oricum era pe chituci, buba e ca pe bugetari efectiv ii doare in pix, afectati sunt tot aia care chiar muncesc si de multe ori ajung efectiv muritori de foame. Si eu ma gindeam sa imi iau o masca cu filtrare ca lumea de vreo doi ani, tot din cauza poluarii (Iasi). P.S. Legat de opritul virusilor, vezi ca ai pus botul la dezinformarea aia absolut cretina cu marimea lor. MARIMEA VIRUSULUI nu inseamna ca eu daca stranut/tusesc pe tine o sa sara virusi multi si mici de 0.1 nm si mai mici de atit. Virusii aia de 0.1 nm sunt IN SALIVA. Particulele alea de saliva sunt ceva mai mari si nu iti trec prin masca... adica sigur nu trec prin DOUA masti decat daca incerci sa te lingi cu ala din fata ta prin masca. happy

| Nilsson explică (pentru GabiDumitrescu):

Particulele de salivă se sparg în alte particule mai mici când se lovesc de materialul măștii, o parte rămân absorbite, restul își continuă drumul prin pori propulsate de jetul de aer până în plămâni.
Nu degeaba mulți dintre cei care s-au îmbolnăvit erau foarte frustrați că au purtat tot timpul mască, autoritățile trebuiau să scornească o explicație în fața adevărului științific.
Când se vor comercializa prezervative din material textil, atunci o să cred că măștile de pe piață sunt eficiente.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nilsson):

Da, ca masca aia are un singur strag si ala cu gauri cit casa. Hai sa fim seriosi! Discutam de DOUA masti - tu si ala care tuseste spre tine. DOUA masti, cu cel putin 2-3 straturi fiecare. Sau de-alea din bumbac care sunt destul de groase. De infectat te poti infecta si de pe suprafete sau ca iti tuseste/stranuta unul IN OCHI, nu PRIN DOUA MASTI.

| Nilsson explică (pentru GabiDumitrescu):

Ca să oprești particulele de poluare de 2, 5 micrometri e nevoie de cel puțin 7 măști chirurgicale.
Calculează cu regula de 3 simplă de câte zeci de măști ai nevoie să oprești un virus de ordinul nanometrilor.
La o singură tuse sau strănut un om elimină până la 200 de milioane de virusuri.
Și unde mai pui că masca nici nu sigilează ermetic, între nas și obraji rămâne un spațiu deschis pe unde aerul pătrunde complet nefiltrat (de asta se și aburesc ochelarii când cineva expiră cu mască).
Toate vrăjeala asta cu purtatul măștilor e o pseudoștiință ridicolă, la fel ca și cu măsuratul temperaturii de către paznici când îți spun că ai 30 de grade sau chiar mai puțin.

Evoluția numărului de cazuri se pare că depinde mai mult de vreme, toată vara lumea s-a plimbat și a petrecut iar numărul zilnic de cazuri rămânea constant, cum s-a răcit vremea de la începutul lunii octombrie (că în septembrie a fost efectiv vreme de vară), fix de atunci a crescut vertiginos și numărul îmbolnăvirilor, la fel ca și în restul Europei.

În emisfera sudică, vârful îmbolnăvirilor a fost atins în timpul verii când la ei este sezonul rece (Chile, Argentina, Africa de Sud, Australia, Brazilia, sunt țări care au condus clasamentul numărului de cazuri zilnice în acea perioadă).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nilsson):

Sa le zici asiaticilor ca nu functioneaza mastile, mai ales combinate cu testarea la modul serios.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Nilsson):

Corect

| Wr3nch a răspuns:

O da, inca o teorie conspirationala reciclata din alte chestii care nu au existat de fapt.Cum e balena albastra, o poveste virala care o profitat de moartea unor oameni pentru creppy pasta si clikcuri profitabile.

| Celcestietot a răspuns:

Inseamna ceva si totodata este o chestie suspecta cu acest virus. In ciuda faptului ca avem masti, inca este transmisibil, cand ar trebui ca materialul pe care am dat bani sa ne protejeze. Stiu ca nu poarta absolut toata populatia masca dupa cum este recomandat, dar de ce pana si cei care o tin si in somn s-au infectat la un moment dat? Eu oricum nu credeam in eficienta maxima a mastilor, ca la ce detalii s-au dat tuturor despre acest SARS-CoV-2, inseamna ca nu prea exista cale de scapare; gandeste-te cat rezista virusul pe o suprafata, cat rezista sa fie purtat de curenti de aer... in cateva cuvinte : mult si bine laughing. Normal ca s-au infectat oamenii din moment ce are siguranta maxima de intrat in organsim prin organele expuse, prin anumite orificii, rani deschise, sau prin zona ochilor, ca si acestia se iau in calcul. De unde stiu eu ca ambalajele nu poarta Coronavirusul pe ele sau fructele expuse fie cele congelate ori asa mai departe? Pai, nu stiu, de asta scriam ca nu prea ar fi sanse de scapare. Ar putea sa fie si un virus artificial, dar si unul de la natura, de scurta perioada, ori chiar sa fie in plina desfasurare scenariul din Apocalipsa de Ioan al Patmosului, fara ca asta sa fie evident, tot ce este posibil.

| LPCTSTR a răspuns:

Genial, altul care se crede special cu cretinatati de teorii conspirationsto-neologiste... jalnic.

| PainTech a răspuns:

Poți găsi fără probleme asemănări între Scooby Doo și societate, dacă asta îți propui sa cauți.

| Superior a răspuns:

Are legatura cu noua ordine mondiala si masonii toata treaba.

| Superior a răspuns:

90% din utilizatorii site-ului vad ca nu inteleg ca virusul e real.
Virisul e cat se poate de real, si omoara oameni, nu multi, dar o face. Principalul aspect negativ al virusului este capacitatea de raspandire foarte mare. Asta inseamna ca un om sanatos se va infecta o data si nu va avea simptome. Se mai infecteaza o data si simptomele apar. Si tot asa pana te pune la pamant.
Ma %%%% pe socializarea voastra, ca daca stateati la inceput de tot in pandemie 2 saptamani acasa, nu mai era ce se intampla astazi. Acum indurati restrictii si amenzi inca 1-2 ani sau mai mult, pana dispare.

| ShaOfHatred a răspuns:

Șiiiiiii unde e problema?

| SingleForOne a răspuns:

Lucrurile acestea, despre care dumneata vorbești, există de mult timp. Nu este cauzată sau are legătură cu Balena Albastră. Te-ai aruncat în mijlocul răului din lume, la fel cum fac și oamenii care cred despre illuminati si noua ordine mondială. Totuși, dacă vrei să ieși, după cum spui, nu poți, pentru că atât de multe idei infinite și infinite instituții sunt legate între ele, încât îți este greu sau imposibil să schimbi "jocul". happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au zis pe B1tv ca se fac tot felul de boli respiratorii de la masti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cum facem să evadăm din acest joc?"

Te prefaci ca nu exista. Nu vorbesti despre el. Nu iti face poze cu masca pe fata. Nu pomenesti de covrig19 pe social media. Te bucuri de viata. Te simti bine. Indiferent ce se intampla in lume, atata timp
cat nu iei si tu boala trebuie sa te doara la
banana si sa iti traiesti viata ca si cum nimic nu s-ar intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.S. nu te mai uita la stiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scârbos ce ati ajuns sa creeati pentru a rascula lumea si a face mai multa forfota. As paria o suma mare ca faci parte din #farabotnita.

| Nilsson explică (pentru anonim_4396):

Vă doare când cineva vă trezește la realitate, știu.
E la fel când cineva te trezește dimineața devreme, tare neplăcut.
Unii aleg să se trezească, alții te înjură și se culcă la loc în somnul ignoranței.

| KR0NSTADT a răspuns:

Pentru turmă este imposibilă ieșirea, deoarece ea nu are discernământul adecvat. Sloganul turmei nu este altul decât "TV-ul este viața mea". Pe oamenii ăștia nici măcar nu pot să-i compătimesc.

| Ștefaniq a răspuns:

Omule, TREZEȘTE-TE DR*CU, înnebuniți cu totii. Nu este niciun joc. Nu mai sta ca un trist și SOCIALIZEAZĂ.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ștefaniq):

@Sufl3t:... si dupa cum stim cu totii, B1TV e o sursa stiintifica de renume mondial.

| Nilsson explică (pentru Ștefaniq):

Stai liniștită, încă sunt ok. happy
Oricum de socializat o putem face în măsura în care nu se permite de autorități.