| Bozgi200 a întrebat:

Voi care credeți că este menirea noastră? Care este sensul vieții? De ce trăim daca în final o sa murim și nu o sa ne bucuram la infinit de un succes al nostru... Ce credeți că este dincolo de moarte?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista nici un scop,sens existential al vieți,ne naștem,trăim,murim,indiferent de scop,sens viata are același curs, părerea mea personala este ca cunoașterea este scopul speciei umane,dar,fiecare are cate un scop individual, sa ne bucuram de viata, sa iubim, sa cunoaștem, sa experimentam viata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voi care credeți că este menirea noastră? Să trăim.

Care este sensul vieții?
Supraviețuirea.
De ce trăim daca în final o sa murim
Nu putem să nu murim. Trăim ca să facem copii. Ei duc viața noastră și succesele noaastre la infinit.
și nu o sa ne bucuram la infinit de un succes al nostru... Ce credeți că este dincolo de moarte?
Dincolo de moarte pentru -eu-, nu există nimic. Dincolo de moartea noastră este viața copiilor și nepoților noștri, aceasta este singura viață de dincolo de moarte.

| Plato a răspuns:

Conform lui Dalai Lama, sensul vietii este sa-i faci pe ceilalti fericiti, astfel sa fii si tu fericit.
Ba da, ne bucuram de un eventual succes la nesfarsit. Viata de aici e... practic nimic. In comparatie cu eternitatea, 80 de ani petrecuti aici nu inseamna nimic.
Existenta nu inseamna viata pe Pamant, asta e doar o etapa. Dupa moarte, sufletul merge la ceruri, doar corpul ramane.

| AC4S4 a răspuns:

Un om ar trebui sa isi refaca relatia cu Dumnezeu, prin Hristos, Fiul Sau. Asa cum a fost inainte ca omul sa pacatuiasca.

Romani 14:8 - "Căci, dacă trăim, pentru Domnul trăim şi, dacă murim, pentru Domnul murim. Deci, fie că trăim, fie că murim, noi suntem ai Domnului."

Biblia spune destul de clar. Traim sau murim, o facem pentru Domnul.

| Meme10Memu a răspuns:

Nimic nu se pierde si totul se transforma. happy Cu cat realizezi mai multe in viata transformarea e mai mare. Deci are sens sa realizezi cat mai multe in viata chiar daca stii ca vei muri vesnic.

| Panamax a răspuns:

Planeta Terra este un spital psihiatric galactic.Aici se incarneaza bolnavi psihici din toate galaxiile unde se incearca vindecarea lor prin programe speciale.Se creeaza anumite scenarii subiectul chiar are senzatia ca tot ce se intampla este real iar la sfarsitul unei vieti se face o evaluare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă crezi în Dumnezeu, nu o sa mori niciodată cu sufletul

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Scopul,sensul creatiei nu are nici un sens, logica, iar a crede este doar o iluzie

| MPersephone a răspuns:

Eu consider ca e prea naiv sa credem in religii colective, raiul si iadul nu sunt reale, cel putin nu dupa cum am fost invatati noi de mici. Impresia pe care noi ne-am impus-o, credinta asta oarba este total diferita de adevar.
Ce se intampla dupa moarte? La sigur nu viata vesnica, deoarece este contradictoriu definitii de moarte. Este o alta etapa, o alta experienta pe care probabil sufletele noastre nu sunt pregatite s-o traiasca acum.
Deci, sensul vietii este sa petreci fiecare zi din plin, tu esti stapanul lumii tale, propriul creator, profita de asta. Fa un bine, picteaza un zambet, fa ceea ce te implineste ca persoana. Doar astfel vei invata in ce consta sensul primordial al propriei fiinte.

| qwertpro a răspuns:

Salut,pai ce este dincolo de moarte nimeni nu stie, dar fiecare dintre noi poate crede ceea ce vrea.Menirea noastra este sa ne traim viata cat mai bine ca la batranete sa fim mandri ca am avut o asemenea viata.Viata este un drum lung pe care fiecare dintre noi calca, iar acest drum este plin de poteci si carari, iar noi alegem pe care dintre ele sa calcam.In acest drum intalnim multe persoane, unele vor apuca alta directie si vor disparea din viata noastra, altele vor merge cu noi pana la capat.Vom intilni multe obstacole, dar important e sa trecem peste ele ca sa ne continuam drumul.Toata viata omul invata si invata, chiar si la batranete.Menirea noastra este sa dam nastere unor urmasi, sa ne traim viata din plin si sa lasam in urma noastra ceva care sa fie util pentru toti urmasii nostri ca astfel sa ne remarcam prin ceva.Nu traim vesnic pentru ca totul are un sfarsit, la fel si viata noastra, nimic nu e vesnic si daca am fi eterni sunt sigur ca nu am avea loc pe Pamant pentru toti, iar vesnicia ne-ar transforma viata intr-un chin.

| Treachery a răspuns:

Tu ai impresia că există un răspuns universal? Fiecare persoană are perspectiva ei.