| alex9109 a întrebat:

Voi ce ati alege/ati ales intre universitatile din Cluj, Iasi, Timisoara, Bucuresti?

Se spune ca Bucuresti este un oras care lasa de dorit in comparatie cu celelalte centre universitare din tara, dar oare Cluj, Iasi, Timisoara se ridica la nivelul capitalei in ceea ce priveste nivelul de studiu?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu am facut facultatea la Iasi. Acum, fi-meu e si el, student tot la Iasi. Daca ar fi sa mai fac inca 10 facultati, tot la Iasi as merge.
De altfel, Universitatea din Iasi este SINGURA universitate romaneasca in top 500 universitati si asta spune totul.

| chelstone a răspuns:

Depinde la care universitate vrei sa vii in IASI de exemplu, la medicina, care este primul astfel de institut din tara, la ioan cuza care este prima universitate moderna din tara, la asachi pentru politehnica, etc.

| houyhnhnm a răspuns:

E frumos Iasiul. Eu am facut dreptul acolo, nu stiu daca e mai buna facultatea de acolo decat cea in Bucuresti, dar avand in vedere ca sunt pe aproape, pana la urma depinde de tine cat inveti si spre ce te indrepti. In Bucuresti ai avantajul ca te poti angaja chiar din timpul facultatii, ca e mai mare si ai mai multe posibilitati. Dar depinde, nu ti-as recomanda sa vinzi haine in mall in timpul facultatii daca vrei sa faci facultatea cu seriozitate. Daca alegi Iasiul, iti recomand sa stai prin Copou, mie mi se pare una din cele mai frumoase cartiere din tara. Si nu zic neaparat sa stai la apartament, chiar si la camin, desi s-ar putea sa te obisnuiesti mai greu, dupa aia o sa ti se para frumos. Eu am stat intr-un camin "de fite" cu inca un tip, apoi intr-unul din asta asa de "studenteala" si acolo a fost cel mai tare, chit ca nu erau conditii de hotel de 4 stele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ardnaxur1961 Imi pare rau, dar Romania nu are nicio universitate in top 500, topul care l-ati gasit se refera la popularitatea site-ului de internet al universitatii.

Revenind la intrebare...
Gandeste-te in primul rand la tine, care centru universitar iti este mai aproape? Cand o sa mai faci drumuri pana acasa nu cred ca o sa ai chef sa mergi 20 de ore cu trenul. Unde se duc colegii si prietenii tai? Ar fi bine sa nu fii singur, mai ales in primul an cand nu prea cunosti lume. Ai fost in orasele astea? Trebuie sa iti faci tu o parere, nu sa ii asculti pe altii. Toate aceste 4 centre sunt foarte bune, n-o sa te lovesti niciodata de problema "Ah, pai vad ca ai facut acolo facultatea, nu te angajez, ca-i slaba facultatea".
Eu am fost in 3 dintre aceste orase si pot doar sa-ti spun parerea mea, oricat de obiectiv incerc sa fiu, tot este o parere personala:
-Clujul este frumos, boem, aerisit, placut, campusurile arata foarte bine, e destula distractie printre studenti, oamenii sunt prietenosi
-Timisoara, are frumusetea lui, dar este mai simplist decat Cluj, pare asa mai sters un pic (pentru ca-i deja Banatul, nu mai e Ardealul), lumea-i foarte prietenoasa si toti de acolo spun ca orasul Timisoara e cel mai tare si cand ii intrebi de ce, raman blocati
-Bucuresti, orasul are partile lui frumoase si/sau moderne, dar per ansamblu e destul de aglomerat,plin de masini si prafuit. Parcurile din Bucuresti sunt SUPERBE (Cismigiu, Herastrau, Titan, etc). Are o groaza de locuri, baruri, cluburi in care te poti distra in orice zi a saptamanii. Aici ai cele mai multe sanse sa-ti gasesti job (fie pe perioada studentiei, fie dupa ce termini), sunt o groaza de firme si companii, multe posibilitati. Lumea nu-i chiar asa prietenoasa, dar sunt sigur ca o sa-ti faci prieteni noi. E un oras mai business, nu e pentru filozofi, e pentru oameni activi carora nu le place sa piarda vremea. De Bucuresti te plictisesti mai greu.

Eu sunt din Constanta si aveam si eu dilema asta in clasa a12a, dar am ales Bucuresti pentru ca imi este aproape, si cam acolo se duce majoritatea lumii din Constanta. Uneori mi se acreste de traficul, zgomotul si aglomeratia din Bucuresti, dar niciodata n-am regretat alegerea mea.

Asa ca, in concluzie, alege ce VREI tu, si unde crezi ca o sa te simti mai bine, facultatiile, materiile si profesorii sunt cam la fel peste tot, n-o sa fie mai usor sau mai greu aici decat acolo.
Succes!

| Andreea028131 a răspuns:

Eu iubesc Iasi-ul. Acolo voi merge pentru facultate. As vrea sa fac medicina, dar inca nu sunt sigura. Oricum, indiferent de facultate... Iasi-ul ma asteapta:X

| Any_2336 a răspuns:

Eu as alege iasi, e un oras foarte pitoresc, cunosc multi care au mers la universitatea Ioan Cuza din iasi si s-au mutat acolo. Si profesorii am auzit ca-s OKwinking

| DarkVampire_6349 a răspuns:

Eu sincer asi alege Bucuresti pentru ca acolo chiar sunt mai bune decat in alte orase ale tarii...asi spune doar despre iasi ca se ridica la nivelul capitalei...bye

| AlinAlinul a răspuns:

Eu am facut la Tm dar am fost in vizita la universitati din Iasi si Bucuresti e "mizerie" iar oamenii te scuipa numai cu privirilehappy

| iulius88 a răspuns:

Dintre insiruirea aia de orase eu unu as alege timisoara ca e cel mai frumos

| Filip_Dragos_1995 a răspuns:

Ce intrebare dilematica...
Fireste ca se invata in provincie...,, Florenta Romaniei " nu e Bucurestiul
. Primele scoli si universitati au luat nastere in provincie, primele acte de cultura. Daca suna tendentios ce spun eu gasim informatii chiar si pe saraca
wikipedia.