| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Voi credeti ca exista al 3 ochi? Sau e doar o minciună? Si daca exista al 3 ochi ce rol are acesta cu ce se ocupa el in organismul uman?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu din ce stiu, homo sapiens are doar doi ochii atat

| Donsavas a răspuns:

Nu exista al treilea ochi! Avem si am avut doar doi ca toate celelalte animale. Cred ca faci referire la glanda lumea la numita si epifiza, care este o glanda, nu un glob ocular! Produce hormoni, nu e organ de simt.

| ziftode a răspuns:

Fiziologic NU exista
mistic... hmm... atat timp cat unii spun ca exista dar numai ca sa atraga adepti, mi se pare o reclama ca oricare alta, nu conteaza cat misticism pui in spatele ei
insasi faptul ca intrebi "daca exista" dovedeste clar ce spun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un al 3-lea ochi si daca nu stii la ce ma refer inseamna ca esti prea mic! laughing

| Henrypericolpublic a răspuns:

Avem doua metode de abordare:-TEORETIC- și -PRACTIC-:
TEORETIC:
Nu deoarece nu este alt ochi decât cei doi localizați în fata sub frunte.
Practic
Practic vorbind metaforic da adică al treilea ochi=simtul/instinctul/conștiința. Acum depinde cum o iei cum o consideri.

| asuari a răspuns:

Dacă exista se afla undeva pe corpul nostru sau în corpul nostru. Deci, nu cred. Dacă ar exista ar avea aceeași rol ca și primul său al doilea (de vedere) nu degeaba se cheamă ochi.

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Poate citi un om dintr-o singura privire si/sau din 2 vorbe spuse de persoana respectiva.winking sper ca intelegi

| AstroLaur a răspuns:

Poate pe Luna n-am ajuns, dar daca acest al treilea ochi ar exista si ar avea un rol în organismul nostru, s-ar fi gasit.
E posibil să lucrăm cu ADN si să operăm asupra genelor, dar să nu găsim chakrele?
Al treilea ochi este un simbol.
Activitatile parapsihologice, dar si altele mai comune cum ar fi momentele cand te uiti aparent fara motiv intr-o directie si constati ca cineva te priveste de ceva timp, au loc atunci cand "privesti realitatea prin el".

Ca sa-ti raspund totusi la intrebare, cea mai aproape de intelegere corespondenta între ceea ce se numeste al treilea ochi in misticism si organismul tau este sistemul nervos vegetativ care comanda sa respiri si cand dormi chiar daca esti inconstient si nu mai esti in contol asupra organismului tau sau ca inima iti bate de sa sine fara ca tu sa ai o putere asupra ei sau ca ai erectie in functie de anumiti stimuli, nu la vointa ca asa vrea muschiul tau... etc etc
Toate acestea au loc pentru ca este acest al treilea ochi care vegheaza.

Aceasta este o corespondenta intre biologie si misticism, dar nu le amesteca.