| LoveForShania a întrebat:

Voi credeti ca in 2012 va veni sfarsitul lumii?
Eu una nu cred, deoarece numai Dumnezeu stie asta, de unde sa stie lumea? Cica se ciocneste Pamantul cu o alta planeta, ca vine potop, ca vine uragan.

Răspuns Câştigător
| RoxiiSiAtat a răspuns:

Sfarsitul lumii nu este in 2012.In primul rand, asa cum ai spus si tu, numai Dumnezeu stie.Nici ingerii nu stiu cand va fi sfarsitul, dar oamenii? Noi trebuie sa fim mereu pregatiti.Asta este scopul.Si oricum, cred ca sti de la religie ca in Biblie se vorbeste de niste semne.
Cercetatorii spun ca in 2012 ADN-ul uman va fi reprogramat, clima se va schimba, polii magnetici se vor inversa, iar noi depasim tehnologiastraight face
Na, vedem atuncithinking 2012 nu e prea departe smug

18 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Nimeni nu stie cu siguranta daca vine sfirsitul lumii la data amintita sau la alta data si nu conteaza ce credem pentru ca oricum nu ne va schimba viitorul.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Credeţi, nu credeţi, totuna e. Poate cineva schimba cumva situaţia?happy
Eu nu cred că va veni pentru că pur şi simplu nu sunt adept al conspiraţiilor. Cum zicea cineva: Dacă calendarul meu de pe birou se încheie în 31 decembrie 2010 înseamnă că atunci va veni sfârşitul? NU!
Nostradamus nu a spus că sfârşitul vine în 2012, ci aşa a fost interpretat. În realitate, el a scris catrene care pot fi interpretate oricum, iar unul "mai cu minte" a interpretat anumite versuri aşa. Eu am citit o carte despre profeţiile lui Nostradamus, dar sunt toate nişte inepţii, dar asta depinde de cel ce le-a "citit". Dacă ar fi avut dreptate, deja chinezii ar fi populat masiv planeta prin toate zonele. Se vorbea de o "invazie", deşi în realitate nu este decât o emigrare normală. Aşa că ce motiv aş avea eu să cred?happy

| Elena1234456 a răspuns:

Nu cred, nimic nu este imposibil dar... astept sa vad daca arunca americanii plateta in aerhappy.

| Dragosgan a răspuns:

Pai sfarsitul lumii vine doar cand vrea lumea. Poate nu o sa mai vina daca Sua, China sau Rusia nu mai polueaza.Chestia cu entitatea divina este prea absurd! Daca ar fi sfarsitul lumii in 2010 de ce asazisul Dumnezeu ar spune omenirii? Astea sunt doar inventii facute de biserica pentru a starnii panica.

| ȘtefanLamas a răspuns:

In primul rand, cei care spun "asa s-a zis si in 2000" ar trebuie sa stie ca in 2012 are loc o schimbare la nivel cosmic, se incheie un ciclu. Tot in 2012 vom trece in Era Varsatorului, o era care de-a lungul timpului a debutat cu inundatii catastrofale, potopuri etc., de-aici si pana la un mare potop nu a fost decat un pas, pentru adeptii teoriei conspiratiei si nu numai. Metodele de divinatie arata ca termen final acelasi an - 2012, iar in urma proiectului Montauk, ce a constat in proiectari in timp, s-a observat un viitor intangibil simturilor noastre actuale.

Indiferent daca va fi o catastrofa naturala, o apocalipsa biblica(termenul "apocalipsa" vine din greaca si inseamna "revelatie" in niciun caz "sfarsitul lumii"), indiferent daca vom muri sau nu, noi, oamenii, trebuie sa incercam sa mai renuntam la material, la lumea fizica. Era o vreme cand spiritele, ingerii, zeii traiau pe pamant cu oamenii laolalta, asta pentru ca aveau o anume constiinta, una spirituala. Astazi, cand auzim asa ceva le clasificam drept "mituri, legende, povesti de adormit copii" sau spunem direct "esti nebun!", deoarece constiinta aceea spirituala a devenit de-a lungul timpului una rationala si incercam sa ne explicam totul prin cei 2 ochi fizici, al 3lea ramanand mereu intr-o stare de pasivitate.

Numai bine!

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Merci pentru fundita :*

| cristina_4037 a răspuns:

In 2006 si 2008 trebuia sa fie sf lumii, cu acel cutremul de mama mama ce devastator ar fi fost, si uite nu a fost nimic...acolo in asia, indoniezia si pe unde mai sunt potopuri, cutremure si taifunuri, e normal acolo se intampla tot timpul...asa ca, eu nu cred ca chestiile astea. Te pup :*:*

| Albert_9247 a răspuns:

Da eu cred.

| Marii a răspuns:

In 2000 trebuia sa vina sfarsitul, dar n-a venit. De ce sa cad in plasa si a doua oara? Daca vine in 2012 asta e, Dumnezeu a hotarat si gata. happy

Răspuns utilizator avertizat
| madalynaaa a răspuns:

Filmul 2012 este doar un film si atit eu una nu cred... a fost facut filmul acesta ca oricare altul va mai amintiti cind a spus in 1998 ca in 2000 o sa vie sfirsitul lumii? si vedeti nimic nu sa mai intimplat

| zufi a răspuns:

Pai poate nu va fi chiar sfarsitul lumii insa se poate intampla ceva urat pentru omenire. un razboi iar o criza sau ceva de genu care poate fi catalogat ca sfarsitul lumii.

| cypy a răspuns:

O aberatie happy dar imi place ca e S. F. laughing s`o lasam incolo de treaba, citeste Biblia : Apocalipsa si fa`te relaxata happy eu abia astept 2012 asta. sa-l invit la o bere laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce spui tu e ilogic. Spui ca nu crezi iar apoi spui ca numai Dumnezeu stie asta.Pai daca numai Dumnezeu stie de unde stii ca Dumnezeu nu vrea sa fie in 2012 sfarsitul? In 2012 nu vine sfarsitul, dar nici la fel nu va fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul stie numai cind va fi asta nimeni nu stii, asta se poate intimpla inorice clipa, minuta ora.doar credinta sa fie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca in 2012 ar veni potopul.au mai spus ca in 2000 va veni potopul dar vedeti ca suntem bine.In al doilea rand doar DUMNEZEU stie cand va veni potopul. Oameni spun ca va veni potopul. Dar eu cred ca acesti oameni vazand catastrofele ca de exemplu din haiti sau america sau mai stiu eu ce se tem. DUMNEZEU DACA VREA SA ADUCA POTOPUL IL ADUCE IN ORICE MOMENT

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Ce nu stiu nu comentez, insa nu prea cred ca asta este data exacta a sf. lumii, adica 2012, sa fim seriosi, daca ar fi ceva serios nici atunci n-ar trebui sa afle lumea, e si din cauze politice, ganditi-va cata panica o sa fie cand ne vom apropia de 2012, multi o sa se sinucidawhistlingde frica sau eu stiu, ca sunt cazuri din astea in care oamenii aud ca o sa fie ceva si sa scape mai repede, deci daca s-ar sti data cand va veni sf lumii ar fi un haos total inainte de vremelaughingSigur ca va veni sf lumii dar nu se stie candwinking apropo:nu prea cred ca o sa mai fie potop, potop a fost deja odata iar daca citesti un pic Bilbia scrie acolo ca de cate ori va ploua si va aparea curcubeul, acela va fi un semn ca Dumnezeu nu va mai aduce potopul pe pamantwinkingdoar n-a mintit, acum bine ca sunt inundatii e altceva dar nu potop, in schimb daca am inteles bine si daca mai tin bine minte va fi foc(nu stiu in ce fel)happy

| madutza_ubytzik a răspuns:

Nici eu nu cred in asta deoarece Dumnezeu a spus ca nu stie nimeni cand e sfarsitul lumii nici chiar Isus si de unde pana unde sa stim noi! Si tin minte ca asa s-a spus si in 2000 si pe 06.06.2006 deoarce erau 3 de 6 ce e nr diavolului si au mai spus ca ne inghite gaura neagra si chestii din astea!

Ma rog nu asta e problema! Problema e alta: a spus la televizor ca multi oameni se vor omora inainte doar de frica! Asta cred eu ca ar trebui sa ne ingrijoreze! ByE byE