Întrebare recomandată | PangeeaRogvaiv a întrebat:

Voi credeti in destin sau oare totul este intamplator? Ce parere aveti?

27 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Numai daca e finalizarea pe care-am dorito.

| mgtow a răspuns:

Eu cred in legea atractiei, aia da roade in fiecare clipa a vietii daca stii sa domini tehnica optimismului. Destinul e pentru oameni fara conocimente in partea buna a vietii.

| Woodenpints91 a răspuns:

Cred în destin la fel de mult cum cred şi în horoscop sau inorogi.
Nu pot spune că destinul nu există, doar pentru că nu-i pot demonstra inexistenţa. Dar logica mă împinge să cred că-i o mare prostie, menită să satisfacă nevoile oamenilor care nu gândesc.

| sabin89 a răspuns:

Nu trebuie sa citim prin nu stiu ce carti ca sa aflam cum e cu destinul, respectiv intamplarea. Se vede si cu "ochiul liber". In urma unui cutremur sau a unui uragan de exemplu, nu mor numai oameni pacatosi sau o anumita categorie de oameni, ci mor cei care au avut nesansa sa se afle in acea zona la acel moment. In acest caz, se vede clar ca omul nu a murit ca urmare a unui destin, ci pur si simplu din intamplare, pentru ca mor si oameni buni si oameni rai la gramada, cum se nimeresc. Majoritatea accidentelor care au loc pe sosele se datoresc ne respectarii regulilor de circulatie, nu datorita unui destin. De ce atunci cand se iau masuri pentru respectarea mai stricta a regulilor de circulatie, numarul accidentelor scade?
Din toate exemplele astea se vede clar ca nu este vorba de vreun destin.

| Kaℓi a răspuns:

Cred ca pentru fiecare dintre noi destinul este prescris. Intr-o infinitate de variante. Si da, e intamplator care dintre variante este cea care ne alege...

| CrazyTeenager a răspuns:

Cred in atractie.

| unknownn a răspuns:

Cred eu in destin la fel de mult cum cred in Biblie, adica deloc!

| irbis a răspuns:

Destinul exista, insa acesta nu este scris pentru fiecare persoana. Fiecare om si-l scrie singur. In mod normal, destinul este vazut ca ceva care ignora liberul arbitru, care-ti da o cale in viata si nu ai de ales decat sa o urmezi. Nu e asa. Destinul e scris de liberul arbitru. Daca unei persoane ii sta in fire sa faca o anumita decizie intr-o anumita situatie, acela este destinul. Daca cineva poate prezice ce o sa faca cineva intr-o anumita situatie, pe baza faptului ca cunoaste foarte bine acea persoana, acea prezicere este destin. O anumita decizie poate duce la intalnirea oamenilor (intalniri predestinate). Acestea au loc nu pentru ca cineva sau ceva a scris ca asa va fi, ci pentru ca acei oameni sunt genul de oameni care ar face decizii care ar rezulta in acea intalnire.
Asa funtioneaza cu adevarat destinul.

| aumih16 a răspuns:

Se poate sa existe se poate sa nu depinde cred si de persoana de stilul de viata etc

| aumih16 a răspuns:

Oricum destinul nu iti vine asa din senin tu il crezi prin alegerile pe care le faci in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu este intamplator; totul este "scris" cu lux de amanunte.Dar necunoscut noua.Numai bine.

| JohnnyWylde a răspuns:

Eu sunt de parere ca nimic nu este intamplator. Tot ce se intampla se intampla cu un scop anume. Asta e parerea mea

| 1libercugetator1 a răspuns:

totul este intamplator

| Chio9 a răspuns:

Consider ca nu exista destin, dar nici nu e totul intamplator.

Consider ca de fiecare data cand suntem pusi la o incercare, nu se stie din timp ce v-a urma, dar nici ce se va intampla nu va fi intamplator.

Consider ca atunci cand suntem intr-o situatie mai grea Dumnezeu e cu noi intr-un fel de camera cu mai multe usi.

Si avand posibilitatea de a gandi, Dumnezeu ne las ape noi sa alegem care usa consideram a fi raspunsul la problema pe care o avem.

Cu toate ca am ales gresit sau corect, El ne insoteste si in continuare o sa dam de alte usi. Una din ele tot timpul duce la credinta!

Acum sa-ti explic putin, poate ai inteles, dar imi face placere.

Deci, daca tu esti in viata de zi cu zi pus intr-o incurcatura foarte mare cum ar fi:
PArinti se cearta, iei note mici la scoala, etc, atunci ai de ales ceea ce vrei sa faci.
Sa incepi sa crezi in Dumnezeu si ca e te va ajuta, rugandu-te facand fapte bune din inima, sau poti alege sa incepi sa te droghezi ca s auiti de acea problema.
Sau poti alege sa tragi o betie in seara respectiva, apoi sa ai posibilitatea de a alege alta usa.
Sau ai o posibilitate de a vorbi cu un coleg, sau sa iesi la o plimbare.

Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa explic.

Si care este semnificatia cuvantului ''usa'' in textul meu.

| Qinz a răspuns:

Avem o gandire libera, deci iti poti face singur destinul, dar apar lucruri la care nu te poti impotrivi, deci avem un destin cu posibilitati de alegere.

Răspuns utilizator avertizat
| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Poti sa iti schimbi destinul de la o clipa la alta.happy cred ca destinul are valoare de 50% in viata..si restul actiunile fiecarui individ

Răspuns utilizator avertizat
| SkyIsMyLimit a răspuns:

Hi..Cine l-a infiintat si cam de cat timp? Cati suntti inscrisi pana acum?

| IngerG a răspuns:

Nu cred.

| LucySilvyu a răspuns:

Destinul nu exista! Totul este intamplator.Destinul este la fel ca si Apocalipsa daca ma intelegi. Sfarsitul lumii exista dar nu asa cum este descris la televizor.

| maryusbv93 a răspuns:

Fiecare om s-a nascut cu un scop in viata

| Danutsyk02 a răspuns:

Eu cred in destin, cum esti ursit asa se intampla nu poti schimba asta

| eli77 a răspuns:

Uneori destinul pentru unii e fatal, pentru altii chiar letal si toti, cred ca suntem la/pe mana destinului, pe unii favorizandu-i, pe altii nu.sunt unii care degeaba se impotrivesc pentru ca totul se repeta, dar cu alte masti...

| Danut933 a răspuns:

Destinul si-l face omul cu mana lui.

| neicanimeni a răspuns:

Parerea mea este ca-ti poti baga in cur postarile astea imbecile! N-ai legatura cu TPU, esti doar un om nebagat in seama, din cauza idioteniilor debitate in viata ta reala. Parerea mea.

| Fannarutoxd a răspuns:

Eu nu cred in destin....omul singur isi creeaza soartahappy