| Ex89 a întrebat:

Voi credeti in "viitor", odata ce se zice ca viitorul noi ni-l facem. Am stat si m-am gandit la urmatorul aspecet, viitorul este ca o cortina trasa dupa care nu vezi niciodata ce se intampla, viitorul te minte cel mai mult in viata, cu toate astea noi traim doar in prezent niciodata in viitor, de exemplu maine vom trai tot in prezent big grin. Gresesc?

Răspuns Câştigător
| LifeisALL a răspuns:

Viitorul devine prezent, prezentul se transforma imediat in trecut deci logic, viitorul nu exista, iar trecutul e doar o amintire. Totul devine "acum". Totusi viitorul inseamna ceva, ceva fictiv ce devine real incontinuu. Ce se intampla in viitor tine de noi, de deciziile luate in trecut.Noi suntem(sau ar trebui sa fim) sefii vietii noastre. Oricum nu vreau sa schimb subiectul ideea e ca, dupa cum spune Eckhart Tolle, totul se rezuma la Clipa Acum.

7 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Intotdeauna esti in prezent, practic si viitorul este creat din prezent, exista ca probabilitate si poti sa vezi unele probabilitati; de ex.: deschizi frigiderul si-n "fata ta" sunt 2-3 probabilitati ale viitorului sa mananci lapte, oo sau branza cu rosii - asta e un exemplu simplu; insa poti vedea si alte probabilitati de exemplu sa devi presedinte; in momentul in care iti imaginezi ceva, acel ceva este o probabilitate (un viitor) iar procentajul ca acea probabilitate sa devina prezenta (sa o traiesti in prezent) depide numai de tine

| archas a răspuns:

Nu gresesti, nu exista viitor, exista prezent viitorul este un concept sau mai bine zis viitorul este o posibilitate nu o realitate!

| Denisa727 a răspuns:

Parerea mea este ca exista viitor. Atat timp cat cineva se gandeste la ce se va intampla maine, viitorul exista. In momentul de fata "maine" este in viitor. Traiesti in prezent, dar poti sa gandesti in viitor. De exemplu poti sa te gandesti la ce vei face in vacanta de vara, tu gandesti in prezent, dar lucrurile la care te gandesti se vor intmpla in viitor, pentru ca prezentul este doar acum, adica ce ai facut ieri deja este considerat trecut. (parerea mea)

| Buresbista123 a răspuns (pentru Denisa727):

Tu cand te gandesti in capul tau iti reproduci imagini din trecut si emotii pe care le ai experimentat deja, tot ce faci, simti, gandesti are de a face in mare masura cu trecutul, viitorul nu exista

| Denisa727 a răspuns (pentru Buresbista123):

Repet, am spus ca asta este parerea mea, nu ca este adevarata sau ca trebuie sa fiti de acord cu ea big grin

| Denisa727 a răspuns (pentru Buresbista123):

Poti gandi in viitor. Adica tu ai spus "iti reproduci imagini din trecut, emotii pe care le-ai experimentat deja", dar atunci cand te gandesti ca o sa faci maine este tot in trecut? Daca ma gandesc unde voi locui anul viitor ma gandesc la ceva din trecut? Imi pare rau sa te contrazic dar nu cred ca ai dreptate in aceasta privinta. (este stric parerea mea)

| Buresbista123 a răspuns (pentru Denisa727):

Gandeste te cand zici maine te referi la o zi si in minte ai reprezentat o anumita zi din ce ai trait-posibil mai multe imagini pe care le combini si obtii o noua zi sa zicem- sau cu la anul tot ceea ce faci e sa revii in prezent si sa discoiezi niste chestii pe care le stii daca te gandesti ca o sa traiesti in Cluj o sa ai in cap orasul cluj, plecand de la locatie pana la poze sau oameni care reprezinta orasul pana la emotii cu tine cand calatoreai cand ai fost la mare la munte intr un oras nou etc, cand iti proiectezi astea in cap senzatiile traite iti revin sa zicem...