| Speranta12 a întrebat:

Voi credeti vrăjelile astea? Eu nu cred in asa ceva. Voi ce parere aveti? Pro? Contra? De ce? https://m.youtube.com/watch?v=h6fcK_fRYaI

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Bă, voi credeti vrăjelile astea? Eu nu cred in asa ceva."
Pentru ca nu intelegi mesajul. Din cate vad prin celelalte raspunsuri, numai unul a inteles.

Tema mortii, a reincarnarii si a solipsimului numai au rolul de a face mai simtitor videoclipul.
Daca venea si iti zicea direct ca trebuie sa fii mai bun cu copiii muribunzi din Africa, ai fi ramas tot nepasator, dar raportandu-se la moartea, la reincarnarea ta, te fac mai simtitor.

Solipsismul din videoclip este cel care face mult mai usor de inteles mesajul, caci "eu" se refera la umanitate. Desi ducem razboaie, poluam, defrisam paduri - conform videoclipului murim -, gasim intotdeauna o cale de a ne adapta si de a nu mai repeta aceleasi greseli - adica ne maturizam si ne reincarnam.

| Speranta12 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

SOLIPSÍSM s. n. Concepție filosofică idealist-subiectivă potrivit căreia singura realitate ar fi eul, conștiința individuală, întreaga lume exterioară existând numai în această conștiință

Pai si cum mai ramane cu Universul Exterior? Nu exista si el independent de constiinta noastra?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Speranta12):

Cred ca imi bat capul degeaba, ca n-ai inteles nimic din ceea ce am zis.

Nu am spus nicaieri ca solipsimul este real. Am spus doar ca tema povestii aleia se foloseste de solipsism pentru a-si face inteles mesajul.

| Speranta12 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Bine, te-am inteles.

18 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Mie unu mi se pare interesant clipul, pentru ca in viata asta toti trebuie sa invatam cum sa traim, cum sa traim unul cu altul, in principu, eu cred ca viata asta este facuta ca noi sa intelegem cum sa iubim, indiferent de ceea ce se intampla in jurul nostru, sa iubim pentru ca iubirea ne aduce fericirea. Vazusem un articol cu un baietel de 6 ani si cu mama lui la veterinal unde trebuiau sa eutanasieze un caine batran care avea cancer. Familia era indurerata mai putin baiatul care din gura lui iesise o filozofie extrem de socanta, el intelegand viata. Mama intreband de ce nu e tris, el raspunse ca viata pentru noi e mai mulga pentru ca e facuta ca noi sa intelegem cum sa ne comportam unul cu altul, dar cainele neavand ce sa invete, el doar traieste, iar trairea lui nu a fost asa lunga pentru ca si-a indeplinit scopul. Ceea ce inspira filmuletul ala, chiar daca e exagerat are un sambure de adevar. Gandeste-te ca ceea ce faci in viata platesti cu aceeasi moneda, cum zic altii karma, dar e mult mai mult de atat, orice gand, orice simtamant de-al tau interactioneaza cu lumea in asa natura incat ceea se simti aia primesti. Si ca de exemplu, ti s-a intamplat vreodata sa fii fericit si sa te gandesti la oameni si sa iti vina in minte un gand bun si plin de dor de-al unui prieten pe care nu l-ai mai vazut de nu stiu cati ani, si el in urmatorul minut sa te bage in seama, ba pe mesenger, telefon, mesaje? Sau cand in gandurile tale tu respingi lumea, ai vazut ca si lumea te respinge pe tine si te intrebi ca de ce lumea e asa rece cu tine? sau cand iubesti totul in jurul tau si oamenii, ai vazut cat de frumos se poarta si lumea cu tine? Deci totul e interconectat, totul e asa cum simti tu ca e, sau ceea ce esti aia atragi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru slayer09):

In sfarsit cineva care intelege esenta povestii si nu abereaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ascultă, bă!
He, he!
Asta ești tu, așa te prezinți.
Aceea este o companie de construcții, aceea e reclama ei.
Așa se prezintă ei.
Nu este nimic de crezut.
Ca orice reclamă e făcută să atragă atenția.
O Face cu o temă sexuală.
Un tip ce arată prea bine, personaj de poveste le zăpăcește pe fete. Vezi asta după cum limbează. și dacă știi cum stă chestia cu trestia, îți inchipui că au și făcut pe ele. Un pic. Așa vrea să spună firma, că la ei ei ca-n poveste, și doar dau numele firmei, și speră să dorești să afli mai multe.
Ai înțeles, Bă?
He, he.

| Speranta12 explică (pentru sadrian46):

Da la ce fac astia din link reclama, bre? thinking

| sadrian46 a răspuns (pentru Speranta12):

La firma Maurer Imobiliare, firmă de construcții care construiește niște blocuri de lux.

| Speranta12 explică (pentru sadrian46):

Tu ai urmarit macar linkul din intrebare? Eu despre ala intrebam. Vorbesti prostii, man.

| LPCTSTR a răspuns:

Man n-ai inteles aluzia.
Spune la sfarsit, este sponsorizat sa faca clipul.
Plus ca daca analizezi continutul canalului, ai fi aflat ca "povestea" este total contradictoriu cu ceea ce ei creaza... asta si ca-s abonatwinking

| Speranta12 explică (pentru LPCTSTR):

Da si eu am observat ca videoul asta e in toata contradictie cu ceea ce posteaza ei dr obicei, despre stiintele exacte.

| Ineys a răspuns:

Ce sa cred? "A short story" - e doar o poveste si e fascinanta, frumoasa, minunata.
Nu e ceva real, dovedit sau cum mai vrei sa-i spui.

| Darkmagic a răspuns:

Ce dracului e de crezut dintr-o povestire a unui nene Andrew...nu mai stiu cum?
Tipul a mai scris si "The Martian", nuvela dupa care Ridley Scott a facut un film.
Macar asta, va suna cunoscut? big grin
The Egg e DOAR o povestire sf iar Kurzgesagt a facut clipul, dupa ce in prealabil a cerut permisiunea scriitorului si a platit niste drepturi.
Cam...CE o fi de crezut dintr-un clip comun de pe YT? laughing
Sunt sute de mii de short story-uri sf scrise...
Daca suscita intrebari sau capata credibilitate atunci cand internetul prin YT le da "poporului"...e grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Videoclipul respectiv e singurul de la Kurzgesagt – In a Nutshell
la care am dat DISLIKE.
Nu consider realist videoclipul

| Speranta12 explică (pentru anonim_4396):

Asa si eu. M-am mirat ce prostie au incarcat. Am prieteni care au pus botul la asa ceva. Ma-ntreb cum de. thinking

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Same, mi s-a parut ciudat cand l-au postat, but anyway...

| brokxy a răspuns:

Reincarnarea e reala. Si exista multe povesti cum e povestea unui copil care a fost omorat in viata anterioara si acum a condus politia la criminal l-a identificat in Turcia. Criminalul traia dar era mai batran si copilul de vreo 4-5 ani avea semnele pe corp ale crimei exact ca si cum a avut corpul decedat! si le-a oferit dovezi politistilor. Astea sunt in dosare. E caz real. Plus mule altele

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru brokxy):

Ce dosare, ce caz real, da link sa vedem!