| AvalohAlyn a întrebat:

Voi cum v-ati făcut un sens în viața aceasta? Sau pentru ce trăiți și vă treziți dimineața?

Răspuns Câştigător
| Infectul a răspuns:

Nu mi-am făcut nici un sens, fiindcă nu am nevoie.

Mă trezesc dimineața, merg la muncă, îmi satisfac nevoile fiziologice, aștept să mai apară un sezon din Black mirror, Rick and Morty, GOT, mai citesc câte ceva, ascult ceva muzică în timp ce alerg și repet tot procesul până ce organismul mi se va degrada și inevitabil voi muri.

Am un oarecare interes pentru istoria universală și în mod natural sunt curios cum va evolua specia asta infectă. Dacă reușesc să trăiesc suficient, sunt sigur că odată cu avansul intelgentei artificiale, ne vom îndrepta din nou către sisteme totalitare fiindcă pur și simplu vor fi mai eficiente. Informația centralizată va fi mai eficientă decât cea descentralizată și astfel sisteme comuniste totalitare cu o economie central planificată vor reprezenta viitorul în cel mai fericit caz.

Așa că eu trăiesc pentru nimic important, nu plănuiesc să am copii, pur și simplu trăiesc făcând diferite activități, viața nu e wow e mai degrabă meh.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un sens personal se construiește treptat, nu apare din senin și nici prin decizie rațională. De exemplu să decid că X este sensul vieții mele. Te îndrepți spre ceva. constați că ești pe o direcție greșită, apoi schimbi direcția.
Dacă stai și nu faci nimic, și aștepți să îți vină sensul vieții personale de undeva, sau să îți vină o inspirație din ceea ce îți spun eu că este sensul vieții mele, asta nu te va ajuta prea mult.
Ce vrei să faci? Ce vrei de la viață? Nimic? Dacă asta vrei, vei avea, nimic.
Vrei ceva, și nu faci nimic? Tot nimic vei avea, și apoi te vei plânge că viața nu ta nu are sens.

| mudokins78 a răspuns:

E clar ca nu ai nimic de facut!
serviciu, copii, scoala? ..nimic din toate astea? Atunci de aia esti depresiv.

| Dinustok a răspuns:

Citind Biblia.

| Dinustok a răspuns:

Da. Alta intrebare.