| Kitty a întrebat:

Voi de ce traiti? Stiti sa traiti?

Răspuns Câştigător
| floricica_5877 a răspuns:

Parerea mea este ca menirea intregii omeniri e sa devina mai buna, mai cinstita, mai iubitoare de adevar, nu de minciunele frumos 'fardate'. Nu cred ca exista o menire individuala, toti avem aceeasi menire pe pamant. Toti suntem unul sau "toti pentru unul";-)
Daca stim sa traim? nu! Vorba aia "facem umbra pamanantului degeaba": distrugem natura, chinuim animalele, suntem indiferenti la suferinta aproapelui... dar schimbarea lumii nu se face decat schimbandu-ne pe noi insine, AICI si ACUM.

18 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Traiesc pentru a indeplini scopul, pentru a imi bucura familia, pentru a ajuta pe altii, pentru a ma bucura de viata care ne-a daruit-o Creatorul si pentru a lucra pentru mantuire.Toti oamenii intampina dificultati in a trai dar cei care stiu sa traiasca sunt acei care au intampinat acele dificultati si acum sunt fericiti si isi traiesc viata putand oricand sa treaca peste alte dificultati.

| Razvan a răspuns:

Ca se fac in ciuda dusmanilorrolling on the floor
Traiesc ca sa fac o sumedenie de alegeri proaste, sa le regret si sa fac altelebatting eyelashes
Traiesc ca sa imi caut drumul.Plictisit ca nu-l gasesc va veni el singur la minelaughing

| Bacemi a răspuns:

Traiesc pentru a fi un ajutor pentru altii si pentru a arata ca se poate si altfel. Nu stiu sa traiesc deocamdata insa stiu ca sunt pe drumul cel bun.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Traiesti pentru ca te-ai nascut si inca nu ai murit, evident. Sa traiesti nu inveti, ci cum sa te adaptezi mai bine. Credeam ca astea sunt lucruri evidente...sau incerci o metafora stangace si nu prea iese?hee hee

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Traiesc datorita parintilor mei care mi-au dat viata.
Stiu sa traiesc, am avut timp sa invat si la randul meu am invatat si pe altii acest lucru incepand cu cei 5 copii ai mei.

| Silvia a răspuns:

Ca să mă aflu şi eu în treabă, nu? Oare?thinking

| Libelle a răspuns:

Traim pentru ca asta facem de cand ne stim. da stiu

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Traiesc ca sa platesc impozite la stat, sa mi se taie din salariu, sa ii dau domnului nostru presedinte din ddrepturile mele, pentru a inapoia o parte din miliardele imprumutate pe care si le-a insusit si acum le recupereaza de la noi.Traiesc pentru a-i creste productivitatea patronului meu, ca cineva trebuie s-o faca, nu?laughing

| Good Cat a răspuns:

Eu traiesc pentru ca dintre cateva milioane de spermatozoizi am fost cel mai bun, cel mai vitezist.

Traiesc pentru ca vreau! Pot in 5 minute sa mor. Dar nu vreau, deci traiesc ca asa vreau eu. Sa le fac in ciuda altora, sac!

Stiu sa traiesc. Altfel as muri. De unde rezulta ca stiu sa beau apa pentru a nu muri de sete, stiu sa imi folosesc simtul gustativ si stiu sa imi ascult stomacul ca atunci cand zbiara sa il hranesc.
Stiu ca atunci cand e rosu la semafor trebuie sa stau pe curu` meu. Alte exemple mai am dar nu are rost sa le dau. In orice caz da, stiu sa traiesc!

| gabriela a răspuns:

Intreaba-l pe Dumnezeu! Traim cum ne asternem.fiecare!

| User a răspuns:

Ca sa raspund intrebarii tale.

| ramona_1444 a răspuns:

Ce buna intrebare. pai eu nu stiu pentru ce traiesc. adica ca tot omul traiesc deoarece am fost creata iar datoria mea fata de dumnezeu este sa traiesc. eu zic ca este un dar sa ai viata deoarece atatia omaneni isi pierd viata zilnic. multi nu stim sa pretuim viata doar cand ne punem o intrebare ca aceasta

| Ilusion :X a răspuns:

Eu imi vine sa ma omor din cauza fetelor. crying

| sergiu76 a răspuns:

Cum adica de ce traim? am fost dati pe pamant cu un anumit scop, scop care mai devreme sau mai tarziu il vom realiza.depinde prin ce intelegi tu sa traim.fiecare traieste in felul sau, ca si proverbu"cum iti asterni asa dormi". toti ne dorim sa traim bine, celebra vorba, dar nu toti putem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa maniiiinnnccc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traiesc sa ma bucur, sa rad, sa plang, sa invat si sa fiu intr-o continua schimbare.

| vladix a răspuns:

Degeaba

| Đănuţă a răspuns:

Eu traiesc pentru ca parintii mei m-au dorit.
Si da, stiu sa traiesc o viata minunata alaturi de familie si de prietenii mei love struck