| Kinus12 a întrebat:

Vorbeşte maestrul spiritual Osho în careva dintre cărţile sale despre oamenii bolnavi din naştere? dacă da, vâ rog să extrageţi un fragment de al lui pe acest subiect
Multumesc frumos happy

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Stiu o gramada de 'maestri spirituali"!
Nu stiu cine e OSHO asta.
Bolnavi sunt toti oamenii de pe pamant! Astia sunteti, din pacate. In fond, asta este Diversitatea Divina! Unul sa poarte carja, altul sa i-o faca si altul sa i-o potriveasca! Aici am citit sau citat din mine! Nu stiu osho asta cine este si nici nu ma obosesc sa descopar diversitatea piticilor!

| moldova7 a răspuns:

A vorbit, da. Din mai multe perspective. ( happy NORMAL happy asa e Osho, nu vrea sa ne indoctrineze ci vrea sa ne intzepe un pic ca sa ne dezmortim si sa observam si sa ne dezmeticim singuri, sa iesim din starea de sloi de gheata si din frica pe care am preluat-o fara sa ne dam seama de la cei din jur)

Zen The Path of Paradox Vol 3 Chapter 7
The Mahageeta Vol 1 Chapter 6

In general nu se recomanda scoaterea fragmentelor din context, e mai bine sa fie citit tot capitolul sau toata cartea, dar facem o exceptie in cazul de fata.

ÎNTREBAREA 2:
Iubitule Osho,
Uneori când mă simt inferior și singuratic din cauza handicapului de care suferă corpul meu și din cauza scaunului cu rotile, brusc devin conștient că atâta timp cât pot simți această durere sunt încă foarte viu. În aceste momente simt o bucurie absolută în interiorul meu și atât de multă gratitudine pentru fiecare lucrușor... pentru tot!
Iubitule Maestru, chiar este posibilă creșterea prin suferință?

Prem Amido, îți înțeleg situația și problema, iar tu faci față situației cu mult curaj. Sunt fericit și mândru de tine. Suferi din cauza unui corp handicapat însă tu nu ești corpul. Și nu ești nici handicapat, conștiința ta este la fel de liberă ca a oricui altcuiva. Da, drumul tău va fi un pic dificil. Corpul îți va crea suferință tot timpul, dar poate că dacă vei fi îndeajuns de alert -- și pot vedea că ești -- vei putea schimba însăși suferința într-o binecuvântare ascunsă. Este unul dintre cele mai semnificative lucruri care trebuie înțeles... : de ce au insitat toate religiile ca sfinții lor și călugării să fie foarte austeri, ascetici, aproape să se auto-tortureze? Ei nu erau cu dizabilități ca tine, dar s-au făcut singuri handicapați în multe feluri.
A existat acum 200 de ani un sfânt creștin în Alexandria care stătea pe un stâlp înalt de 9 metri. A continuat să stea pe acel stâlp care era parte dintr-o ruină a unui templu frumos. Nu s-a mișcat până când nu a murit, nu s-a mai dat jos. Puteți înțelege suferința. Era creată intenționat. Trebuia să doarmă pe acel stâlp, să stea pe el, era foarte periculos, în orice moment putea cădea. Oamenii obișnuiau să-i aducă mâncare iar el obișnuia să tragă mâncarea cu sfoara. Și defeca de sus de pe stâlp, urina tot de sus de pe stâlp. Nu avea nici un adăpost când era soare, ori în ploaie sau în frig, dar a devenit foarte faimos.
Și nu este un caz singular. Milioane de sfinți ai diferitelor religii au creat o situație de suferință pentru ei înșiși, fie prin post... Un mistic hindus chiar și-a scos ochii. iar ochii sunt cea mai sensibilă parte a corpului tău. 80% din legătura cu existența este prin ochi. Celelalte patru simțuri au doar 20%. Să-ți scoți ochii cu propriile mâini e echivalent cu a-ți distruge 80% din viață. Dar a fost foarte respectat.
Ce a fost cu toți acești oameni? Am văzut sfinți în India care au stat în picioare timp de 12 ani, 15 ani, fără să stea jos nici un moment sau să doarmă, doar stăteau în picioare. Au un anumit dispozitiv pe care își țin mâinile și din ce în ce partea de sus a corpului li se contractă iar picioarele le devin precum elefanții. Acum chiar dacă ar vrea să le mai îndoaie nu mai pot.
Am văzut sfinți care trăiau doar cu ceai, fără nici o altă mâncare. Acum... ceaiul nu este mâncare, nu are substanțe hrănitoare. Toți acești oameni erau în iluzia că dacă trăiești confortabil fără nici o durere, fără nici o suferință, vei uita de tine, îți vei pierde conștientizarea. Ei folosec suferința ca mijloc pentru conștientizare.
Eu nu sunt de acord cu asta, dar, Prem Amido în cazul tău nu tu creezi suferința. Suferința este acolo. O poți folosi pentru a rămâne alert. Și ai observat corect că durerea te face să simți în continuare că încă ești viu. Te-am văzut râzând. Nu poți dansa, dar ți-am văzut tot efortul de a dansa cu întreaga ta ființă. Corpul nu îți permite, corpul nu este în starea potrivită. Nu poți face nimic în legătură cu asta dar poți folosi această suferință naturală pentru a crea o conștientizare mai clară, mai multă conștiință (awareness), și apoi brusc vei simți chiar și recunoștință pentru suferință.
Eu nu spun că oamenii ar trebui să creeze suferință, asta este stupid. Eu spun că dacă te găsești în situația de a fi suferind, utilizează acea suferință pentru creșterea interioară. Asta este inteligență. Și, Prem Amido, eu văd în tine o imensă inteligență și o conștiință care vrea să celebreze. Chiar dacă corpul tău nu cooperează cu tine, nu-ți face griji. Corpul va muri într-o zi -- corpul tuturor moare -- dar tu vei fi pentru eternitate aici. Cea care chiar contează este conștiința ta.
Este foarte bine: poți crește chiar și prin suferință. Un om poate crește indiferent de situația în care se află, creșterea este posibilă din surse infinite. Doar continuă să te bucuri chiar și de durere pentru că te ține alert cu privire la faptul că ești viu. Majoritatea oamenilor care nu au corpul cu dizabilități ca al tău, poate vor fi în final pierzători, nu câștigători.
Ei se simt atât de confortabil în corpurile lor încât rămân identificați cu corpul. Tu nu te poți identifica cu corpul, este prea dureros. Va trebui să te separi de corp iar această separare îți va aduce starea de martor, de observare, de vigilență.
Poate că sunt multe probleme pentru tine, dar poți schimba fiecare problemă într-o posibilitate de creștere; nu ai de ales. Am mulți saniasini care sunt în aceeași situație ca tine, sunt în scaunul cu rotile. Dar în mod ciudat -- pe toți i-am urmărit -- ei devin extraordinar de bucuroși, râd, iubesc.
Chiar deunăzi am avut altă întrebare din partea ta la care nu am dat răspuns. Eu însumi ți-am simțit durerea. Spuneai că ți-ar plăcea și ție să iubești pe cineva. Pot înțelege -- un instinct natural, iar instinctul nu știe că corpul tău are dizabilități. Iar oamenii au devenit atât de obsedați de corpuri încât nu se uită în interiorul unei ființe umane frumoase. Ei se uită doar la corp. Natural că nici o femeie nu se va simți atrasă de tine, asta doare. Era dureros și pentru mine, de aceea nu ți-am răspuns la întrebare. Așteptam să pui alte întrebări ca apoi să discut prima ta întrebare.
Ia și asta ca parte a întregii suferințe. Ești singur. Nu te simți singuratic. Simte doar o adâncă stare de a fi solitar și lasă acea stare solitară să crească odată cu conștientiarea ta a suferinței și a durerii. Acceptă că probabil nimeni nu te va iubi, dar tu te poți iubi singur. Poți iubi copacii, ei nu au atâtea pretenții. Poți iubi stelele nopții. Ele nu vor obiecta că "Amido, tu nu ai corpul potrivit." Poți iubi întregul univers. Și probabil că aici în așramul meu se va găsi o femeie cu suficientă compasiune, suficient de meditativă care va putea să îți vadă conștiința și căreia nu-i va păsa de corp.
Oricum femeilor nu le pasă prea mult de corpurile bărbaților. Ele sunt foarte conștiente de propriile corpuri dar nici o femeie nu este interesată de corpul vreounui bărbat. De fapt, când bărbatul face dragoste cu ele ele își închid ochii. Ele nu vor să vadă toată gimnastica pe care o face săracul băiat sus pe ele. Ele se roagă la Dumnezeu, "Termină mai repede!" pentru că un bărbat când face dragoste nu are aceeași față, i se distorsionează. Transpiră, gâfâie și pufăie, iubirea pare să fie o chestiune atât de anevoioasă, e ca urcatul la deal. El însuși știe că este stupid dar cu toate acestea bărbatul vrea ca lumina să fie aprinsă. El este interesat de corpul femeii.
Majoritatea bărbaților nu se simt satisfăcuți cu o soție pentru simplul motiv că ea se întinde aproape moartă, cu ochii închiși. Ea este doar o victimă care așteaptă doar să termine băiatul mai repede. Acești oameni încep să se ducă la prosti*uate. Prosti*uatele sunt false pentru că nu-i iubesc pe acești oameni, ele își iubesc doar banii. Gem și suspină și țipă ca și cum bărbatul se descurcă de minune și o face pe femeie atât de satisfăcută. Este fals totul, este actorie, și aceasta este atracția pentru prosti*uate în întreaga lume de când există omul. Prosti*uata îl satisface pe client, și cea mai mare satifacție pentru client este să simtă că el este îndeajuns de bărbat încât poate satisface o femeie. Și când vede femeie mișcându-se dintr-o parte într-alta, gemând, mormâind, țipând "ooh-la-la" -- totul fals -- se simte grozav!
Dar soția nu se poartă în același mod, pentru că în primul rând el nu este clientul ei. Nu este un târg. În al doilea rând este vorba de o chestiune zilnică. De fapt, de fiecare dată când un soț încearcă să facă dragoste cu femeia, ea găsește scuze. Ba e menstruația, ba e o durere de cap, uneori e obosită, alteori a plecat bucătarul. Sunt o mie și una de scuze. Ea pur și simplu vrea să evite confruntarea.
Femeia nu este intereată de corpul bărbatului. Chiar și acum, datorită mișcării de eliberare a femeii au apărut unele lucruri noi care nu au mai avut precedent în istorie: prosti*uații masculini, și PLAYGIRL, o revistă pornografică menită să fie în competiție cu toate felurile de reviste playboy. Dar nu cred că este natural pentru femei: este doar o reacție împotriva bărbaților. Femeile sunt mai interesate de capacitățile tale de a iubi, mai interesate de ființa ta, de contiința ta, de prietenia ta.
Este posibil, Amido, și probabil că este posibil doar aici în așramul meu: poate că o femeie cu compasiune îți va oferi niște experiență a iubirii. Omul trebuie să o transcendă. Dar îți pot înțelege dificultatea. Nu ai experimentat-o, deci transcendența devine aproape imposibilă. Dar în ceea ce TE privește, nu râvni după ea. Poate că natura și existența nu te vor prins în același joc stupid în care sunt prinse restul ființelor umane.
Dar biologia e biologie. Ea cere o femeie care să-l completeze pe bărbat, altfel ambii for fi incompleți. Așadar doar așteaptă în scaunul tău cu rotile. Și eu știu că sunt femei cu o extraordinară compasiune care poate vor veni și-ți vor lua scaunul cu rotile și pe tine odată cu el. Când va veni acel moment să nu faci ifose, pentru că nu ai prea mult de ales. Poți să-ți ții ochii închiși.
O femeie este îndeajuns. Să nu fii romanțios, lasă asta pentru alți proști.
(aici urmează bancul, în video toată lumea râde)
Ronald Reagan dintotdeauna a avut un complex că avea puța mică. Într-o zi când trăgea o pișare lângă Ed Meese îi observă scula care îi era uriașă.
"Dumnezeule, Ed!" exclamă Reagan. "Ăla da organ cu măsură corespunzătoare!"
"Eeh", zice Meese, "n-a fost întotdeauna atât de mare, dar în fiecare noapte am dat cu el trei lovituri puternice în lemnul patului și nu după mult timp a început să crească."
Reagan contemplează la această chestiune apoi se decide să facă și el o încercare. Vine noaptea, se duce în pat... soția lui Nancy era deja adormită. Merge el tiptil până la pat după care dă cu scula de pat de trei ori. Nancy se trezește murmurând, "Ed, tu ești?"

Osho,
seria Sat Chit Anand, Video-ul 23: Marea relație de iubire cu universul

----------------------------
mai e si in The Psychology of the Esoteric Chapter 12
si altele.
O sa mai dau un raspuns cu niste informatii utile pentru toti cititorii
(apropo, cuvantul cu steluta l-a cenzurat site-ul asta...)

| moldova7 a răspuns (pentru moldova7):

Sunt bune cartile lui Osho dar ce s-a publicat prin Ro sunt incomplete: au publicat multe compilatii, carti taiate de editori sau amestecuri aiurea, de aceea nu prea le-as recomanda, ci as recomanda VIDEO-urile sau pdf-urile in engleza. Osho are VIDEO-uri, el nu a scris carti. VIDEO-URILE SUNT MAI BUNE. Oamenii nu sprea stiu chestia asta, pentru ca ii sunt cenzurate. Pe Osho cand traia i-au interzis intrarea in orice tara europeana, el a luptat tare cu sistemul.
Fiecare capitol dintr-o carte de Osho e de fapt un film de 1-2 chiar 3 ore, iar 20-30 de filme formeaza o serie intreaga (are serii despre Bodhidharma, despre Zen, Taoism, Yoga, Tantra, Comunim, Anti-Comunism, Capitalism, Anticapitalim -- toate astea legate de Meritocratie -- Hassidism, Budism, si asa mai departe. E o opera extrem de vasta si CU LEGATURA. Nu va luati dupa cei care au citit 1 carte din-aia taiata si au tras ei concluzia ca nu stiu ce. Abia dupa 200 de carti imi dau seama ca nu stiu nimic, e ceva extraordinar ce a putut Osho sa faca, ce munca de titan, d-aia a si slabit fizic la un moment dat )

Recomand si cartile lui Osho in Engleza (pdf-urile complete si gratuite de pe net, ca in ultima vreme au inceput sa publice versiuni taiate nenorocitii) Deci luati de pe oshoworld.com. Inregistrarile mp3 si video-urile pe care le vand in prezent Osho International Foundation (care a devenit corupta dupa ce Osho a murit) sunt tot taiate sa nu se vada ca discipolii radeau si ca il numeau pe Osho "Bhagwan", sau "Iubitule Osho". Vor sa-l transforme intr-un filozof de 2 bani si sa-i schimbe mesajul.
Cartile publicate pe la edituri in Romania nu le recomand, in primul rand pentru ca sunt compilatii (au luat si au pus la un loc ce afirmatii au vrut ei, din discursuri video diferite. De aceea putem vedea in alte raspunsuri ca oamenii au perceput ca e vorba de o 'shaorma'. Este insa o perceptie de suprafata, munca lui Osho este unica si colosala, absolut brilianta si diferita de orice altceva - dar pentru asta trebuie sa practici si sa reusesti sa gusti meditatia)
De aceea recomand FILMELE lui complete, care nu se gasesc usor, dar daca faci efort poti sa dai de un film colo, un film dincolo. Osho e cel mai tare (dar asta pot vedea doar cei care stiu sa aprofundeze). Nu e doar un iluminat, e un iluminat care e capabil sa se si exprime pentru o categorie larga de oameni si care a oferit metode si chei pentru toate tipurile de oameni.
In plus e singurul (atentie... SINGURUL) care chiar a lucrat pentru deprogramarea si dezindoctrinarea omului. Restul maestrilor incearca cumva sa ne invete constientizarea fara sa ne dezindoctrineze, dar e imposibil asa ceva.
Cine vrea poate sa caute pe vimeo.com "rajneesh"; si cine cauta chiar intens poate gasi chiar multe (multe, adica chiar si filmele complete, pentru cine stie sa sape. DA, ALEA 2-3 mii de filme complete de 2-3 ore fiecarewinkingwinkingwinking abia acum in 2020 se pot gasi. ), dincolo de propaganda si prostiile superficiale scrise de cei care nu au aprofundat.
Si sa nu uit... Recomand ca Osho sa fie gustat direct, nu prin interpusi, nu va duceti la ASA ZISELE workshopuri "osho", "meditatii dinamice" si alte rahaturi decat dupa ce ati reusit sa meditati singuri (dar nici atunci, pentru ca 99.9% din ele sunt tinute de papagali fara nici o intelegere sau experienta reala; fac pe gurusii si isi dau aere, sunt niste prefacuti, mai bine nu va pierdeti timpul cu ei)

Pt cei care il iubesc pe Osho: hai sa nu mai scoatem citate de-ale lui din context. Mai bine recomandam filmul cu discursul complet, pentru ca in afara contextului citatul isi pierde semnificatia si implicatiile. Aveti grija ca au aparut si citate false in numele lui, vedeti ca e un soft Oshobooks - Complete Works cu majoritatea discursurilor transcrise (dar tot sunt cateva zeci de discursuri in engleza care n-au fost transcrise nici pana in ziua de azi. De alea din Hindi ce sa mai zicem happy Abia s-a tradus in engleza volumul 1 al seriei despre Bhagavad Gita ). Puteti cauta instant in el orice citat, sa verificati daca chiar l-a zis Osho sau nu.

Legat de contientizare, daca chiar practici (de exemplu sa constientizezi fiecare respiratie si miscare a corpului) vei simti efectele instant, dupa o ora daca reusesti sa faci incontinuu vei simti energia Qi prin tine, si alte fenomene. Unele atat de extraordinare incat sunt greu de descris - si astea le simte orice incepator. Ce simte un avansat, sau un iluminat... probabil ca e si mai grozav.
Hai ca fac un grup pe Facebook, il intitulez Osho Constientizarea, ne putem aduna acolo cei interesati