| Gabriello02 a întrebat:

Vreau o explicatie stiintifica si logica pentru asta:
Se spune ca daca o femeie fura vreun obiect in timp ce este insarcinata, atunci copilul se va naste cu un semn in forma obiectului furat.
Mentionez ca cunosc persoane carora li s-a intamplat.

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Explicatie? Afirmatia este falsa.

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Vrăjeli! Nu mai asculta toate prostiile! Sunt doar niște basme și superstiții.

| Klepto a răspuns:

"explicatie stiintifica si logica" sigur..., stai sa incerc:
Karma exista si pe conceptul bine faci bine gasesti, bine gasesti, rau faci, rau gasesti, furtul unui obiect este pedepsit cu marcarea subiectului a generatiei viitoare, pe conceptul "uite, mama lui a furat o basculanta".
Parca imi aduce aminte de pedeapsa din "Litera stacojie", femeile care comiteau adulter, primeau un A pe haine.
Ce ai zis acolo, o frunza pe piept? frunzele se fura? era o frunza de aur? sau frunza cu care s-a acoperit Adam?
"Se spune", cu asta ai inceput, ti-ai raspuns singur la intrebare, se spun multe.
Daca mama mea era cleptomana ca mine, atunci eu as fi fost acoperit in totalitate in semne...
Abia astept sa vad pe cineva cu un semn in forma de televizor sau shaworma, ma intreb doar daca semnul o sa fie color ca televizorul.
Daca sunt gemeni, o sa imparta un semn? Daca mama nu poate sa fure, tatal poate? de ce nu se aplica si la tata, ca si el a donat? semnele o sa fie la scala? daca da, as vrea sa vad cum fura cineva Statuia Libertatii.

Răspuns utilizator avertizat
| CoquineNoire a răspuns:

Asa e, am rude cu astfel de semne, chiar si eu am unul mic din fericire laughing
deci, nu stiu daca e superstitie sau altceva, dar uite ca exista astfel de cazuri.

| Andrei7520152 a răspuns:

E o superstitie. Nu o sa gasesti o explicatie stintifica / logica daca nu e decat o superstitie.

| Woodenpints91 a răspuns:

Deja ai plecat de la "se spune". Deci, dacă se spune, nu e ştiinţă.

| morningstar a răspuns:

Si eu cunosc astfel de persoane. Se spune ca este o superstitie, iar daca tu crezi in superstitii, ele au efect asupra ta; daca nu crezi, nu au niciun efect.

| AndraNicoleta a răspuns:

Nu exista o explicatie stiintifica!

| ZvT a răspuns:

Şi dacă fură bărbatul altei femei ce îi mai apare pruncului, o ***-n frunte? Nu apare nimic, ce ai auzit tu sunt legende, femeile gravide să fure liniştite că nu se întâmplă nimic.

| Spike189 a răspuns:

Mentionez ca este o mare prostie.

| stefan9516 a răspuns:

Cui pana mea i s-a intamplat asa ceva? n-are cum. nu mai manca rahat de airea

| MCRgurl a răspuns:

Sunt una din acele persoane.nu vreau sa rada nimeni de mine dar am o floare in piept, ca mama a furat o floare dintr-un buchet de la niste indragostiti o floare si cand i-am intrebat pe parintii mei au zis ce s-a intamplat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce spui tu n-are nicio logica...

| Eille2EtcnupD a răspuns:

Nu stiu ce sa cred ca si tatal meu are un strugure pe gat si unchiul meu un trandafir pe picior. ambele bunici au furat un ciorchine cu strugure, respectiv un trandafir(nu a furat, dar au luat)

| Eille2EtcnupD a răspuns:

Aa. si nu e bine sa poftesti pentru ca nu o sa iti mai placa acel aliment. spre ex: cand am fost in cipru, in iarna, cresteau portocale peste tot pe strada asa cum sunt la noi ciresele, prunele, etc. bun, si mama a poftit la portocale(era insarcinata, dar nu stia asta), iar acum(dupa ce a nascut-sora mea are 2 ani) nu mai vrea sa manance portocale ca i se face greata de la ele.si eu cred ca de fapt aceste superstitii ascund un adevar: poate Dumnezeu le pedepseste pe cele care sunt insarcinate si fura prin "tatuarea"(crede-ma ca e ca o vanataie) copilului. sau, o alta superstitie: sa nu iti lasi bebelusul mai mic de trei luni afara dupa o anumita ora ca vine diavolul parca si ti-l ia. ei bine, cand eram eu mica(aveam mai putin de 3 luni), mentionez ca m-am nascut in vara, mama mea s-a apucat cu treaba si m-a lasat afara la niste vecine. nu m-0a luat nimeni, dar am racit extrem de rau: deci aceste superstitii ascund adevarul stiintific.

| elenac a răspuns:

Da eu sunt una dintre persoane cu semn.mama cand era gravida a luat un trifoi cu 4 foi si la bagat in san, cica sa-i poarte noroc.acum eu m-am ales cu un semn ca trifoiul pe san. explicatia logica e ca nu e bine sa furi cand esti gravida la fel cum nu e bine sa poftesti la ceva

| mirela15 a răspuns:

Chestia asta este legata de chestiile cu vrajitoriile si ghicitul... Eu nu pot sa afirm ca exista sau nu chestiile astea... poate e adevarat daca cunosti tu! dar cu ce semn s-a nascut copilul acestei pers?

| Gabriello02 explică (pentru mirela15):

O frunza pe piept.

| MâţulMov a răspuns (pentru Gabriello02):

Femeia a furat o frunza straight face
Hai, sa fim seriosi, aste-a sunt superstitii.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Gabriello02):

E ca si cum ai spuna ca ti'a fugit o mata neagra in fata si ai patit nu stiu ce chestie naspa dupa aia; si ceri o explicatie stintifica. singura explicatie ar fi ca sunt pure coincidente. daca toate gravidele furacioase ar naste prunci cu semne clare pe corp atunci am avea despre ce discuta. pana atunci sunt basme si/sau iluzii

| crissu_8850 a răspuns:

Este pur si simplu o zicala din batrani. Probabil a aparut in urma unor coincidente. Nu am vazut pe nimeni pana acum sa aiba un astfel de semn ca urmare a furtului de catre mama sa. Cum ziceam sunt probabil coincidente happy

| Anka_2708 a răspuns:

Sunt vrajeli din batrani, deci prin urmare mentionez ca nu exista nici o explicatie logica pentru prostia asta laughing