| atianin a întrebat:

Vreau sa invat Japoneza, am reusit sa fac rost de doua alfabete dar nu stiu cu ce sa incep cu Hiragana sau katakana?
Acestea am auzit ca ar fi pur japoneze dar kanji si romaji sunt la fel de prioritare pentru un incepator sau nu?

5 răspunsuri:
| Shery a răspuns:

Si eu vreau sa invat love struck, insa kanji stiu ca este greu, japonezii il invata la liceu, din cate stiu eu...

| Shery a răspuns:

Pe wiki zice ca mai usor este katakana...

| FlyingSparkle a răspuns:

Eu fac meditatii la japoneza, daca vrei te invat si pe tine. eu am inceput cu hiragana, apoi cu katakana si fac si kanji la fiecare lectie. sa stii ca nu o sa ti se para greu daca iti place big grinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai trebuie sa inveti hiragana si sa ti dezvolti vocabularul.de ce? pentru ca la inceput vei lucra foarte mult cu cuvintele de origine japoneza. katakana se foloseste pentru scrierea numelor proprii a altor limbi sau neologisme. kanji le vei invata dupa ce termini cu gramatica

| andrada_8531 a răspuns:

Incepe cu hiragana si apoi katakana. Ia-ti o carte care sa aiba lectiile in japoneza si copiaza zilnic cateva pagini. La inceput ai nevoie de tabele si apoi o sa fii uimit cum incepi sa le faci fara ajutor. Kanji se invata treptat, si sunt prioritari pentru ca se folosesc zi de zi in scriere. Cat despre romaji nu e nimic de invatat e pronuntia scrisa pentru europeni. Multa bafta!