| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa invat lb. Araba.
Am auzit ca la facultatea de lb straine nu inveti mai nimic, cum e posibil in sec 21 sa nu ai unde sa inveti o lb dorita de tine?
Prin ce intermediu as mai putea invata?

10 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Initial cursurile de la sectia Araba durau 5 ani, plus master si programe care iti ingaduiau sa continui studiul...pentru simplul motiv ca limba respectiva este cumplit de grea.
Mioara Roman, sotia fostului premier si una dintre cunoscatoarele din top 5 ale acestei limbi a declarat ca i-au trebuit 9-10 ani pentru a o invata, recunoscand in acelasi timp ca NU o vorbeste perfect.
Asta ca sa intelegi la ce te inhami...
Acum inteleg ca aceste cursuri dureaza 3 ani, plus master, plus 3 sau 4 programe care iti ingaduie sa continui studiile la aceasta limba.
Alta cale decat facultatea NU ai, caci "meditatiile" la aceasta limba sunt "frectie".

| Nilsson a răspuns:

De ce ai vrea sa o inveti?

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Sa realizez ceva in viata. Daca stiu dar Romana si engleza nu sunt destul de inteligent. Imi plac limbiile orientale si spaniola mult.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie se pare o risipa de timp si de efort sa ti spun sincer doar de dragul de a realiza ceva si oricum nu o sa impresioneze prea multi.
Mai bine inveti o limba cautata pe piata muncii cum sunt limbile nordice, acestea iti ofera sansa unui job foarte bine platit atat in tara cat si in strainatate.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Da-mi exemplu te rog de niste lb. nordice

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Suedeza, daneza, norvegiana, ce sunt asemănătoare, la care se adaugă și finlandeza care e din cu totul altă familie de limbi.

| Daniel323 a răspuns:

Asteapta putin, ca o sa devina limba obligatorie in CE.

| anonim_4396 explică (pentru Daniel323):

Hai lasa misto-ul. de unde sti tu?

| fanernest123 a răspuns:

Bună!
Dacă ești din București, Institutul de Studii Sud-Est Europene organizează cursuri de limbi balcanice, printre care s-a introdus, mai nou, și araba. Aparent, momentan locurile sunt toate ocupate, dar le poți da un mail să le ceri mai multe detalii despre cursul acesta, poate vor mai avea și alte oferte în viitor. Menționez că totul este gratuit.
issee@acadsudest.ro