| happy05 a întrebat:

Vreau sa ma spovedesc si impartasesc si vreau sa stiu cate zile trebuie sa tin post inainte de asta? Majoritatea spun ca trebuie sa ti post cu 3 zile inainte de a te impartasi si spovedi, dar cand am fost de Pasti sa ma impartasesc, preotul a zis ca trebuie sa tin post doar in acea zi. Ce sa fac?

13 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Ia spune-mi si mie, cand te spovedesti si te impartasesti, preotul e un fel de mijlocitor intre tine si Dumnezeu? Nu poti sa te rogi si singur pentru iertarea pacatelor, sau popa e sfant? (apropo, ii pui si bani in punga preotului pentru munca de mijlocire?)
In fine, teoretic 3 zile trebuie sa tii post.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu stiu ca trebuie sa tii tot postul si sa te spovedesti si impartasesti la sfarsitul lui. De spovedit te poti spovedi oricand, dar de impartasit, te impartasesti doar daca ai tinut integral ultimul post.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Dar nu poti sa-l rogi pe tu Dumnezeu sa te ierte? Cu siguranta te va auzi!

| Gospell a răspuns:

Trebuie sa tii post 3 zile inainte de a te spovedi/impartasi sau
daca vrei - mai mult. Postul uneori ni se pare inutile dar ajuta ca pacatele sa fie iertate repede si de a-L primi pe Iisus prin Sfanta Impartasanie.

| deeeeeebora a răspuns:

Este important sufletul tau asa ca pasteaza legatura cu Dumnezeu prin rugaciuni. Bucura-te EL te iubeste!

| MuadDib a răspuns:

Fa ce ti spune inima, dar, impataseste-te!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

De fapt e vorba sa tii macar o zii post,
incearca sa tii zilele astea ultimele...ca rau nu o sa fiehappy

| melyyy a răspuns:

Pentru a te spovedi si impartasii trebuie sa tii post cel putin o zi ( acum depinde de tine daca vrei mai multe zile)
daca vrei sa tii o singura zi post, intr-adevar trebuie sa fie in ziua aceea
chestia cu 3 zile nu este adevaratawinking

| YoungHomie a răspuns:

Adevarul este ca o cunostinta de-a mea a fost sa se spovedeasca si sa se impartaseasca.si nu a tinut decat o zi post, si nu a vrut parintele sa il impartaseasca. nu stiu nici eu exact dar eu tin 3 zile post inainte de asta. i-ate dupa ce zic majoritatea nu minoritatealaughing

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna.Hei.cum sa tii doar o zi post? Tine si tu mai multe.macar de carnetongue.Pa-pa:*.

| ionela_1761 a răspuns:

Eu stiu ca trebuie tinut tot postul acum daca nu poti tine macar 3 zile si inpartasestete ca-i pacat.
Eu ma inpartasesc in prima si ultima saptamana din fiecare post ( postul il tin tot ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postul il tine doar cine poate si nu este obligatoriu asta am auzit de la un preot.

| gasco1180 a răspuns:

Mie preotul mi-a spus ca cel putin o luna...haide-ti sa fim serios aceste 3 zile care se pare ca este maxim, este ceva simbolic pentru voi, daca v-ar primi preorul la spovedanie si impartasanie si fara post ar fi simai bine n-ati mai tine deloc. Diferenta o faceti voi fiecare cum ganditi, cei care intr-adevar se duc la spovedanie cu capul plecat si cu parere de rau vor tine post, nu zice nimeni sa tine-ti negru, pur si simplu o luna fara carne, lapte si oua nu omoara pe nimeni.