| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Ce inseamna cu adevarat sa fi inteligent?
Sa ai IQ mare? Sa fii un om intelept? Sau altceva?

Răspuns Câştigător
| Lucy105 a răspuns:

Dupa părerea mea înseamnă sa lasi diferentele si mândria la o parte si sa inveti si de la altii, cat si din propriile greseli

| Steregoi a răspuns (pentru Lucy105):

Pai ce zici tu aici face orice om in mod inevitabil. Cand omul da de necazuri e nevoit sa lase mandria sau respectul prea mare de sine, mai mult decat este omul in cauza, si diferentele la o parte si sa invete din propriile greseli si de la altii. Unii mai devreme iar altii imediat inainte de moarte. laughing

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Înseamnă mai multe, dar, în primul rând, cred, înseamnă să faci legături ca lumea între informații, cu o viteză cu cât mai mare, cu atât mai bine.

| Steregoi a răspuns (pentru NOname):

Degeaba are omul mintea agera si rapida daca gandeste una si face alta. laughing

| NOname a răspuns (pentru Steregoi):

La tine totul e degeaba. Probabil chiar e.

Da, mulți continuă să facă anumite lucruri, care în teorie știu că nu sunt bune, ca exemplu: http://www.tpu.ro/......-platesti/

Dar tind să cred că ăia cu adevărat inteligenți, știu totuși să-și guverneze viețile în așa fel, ca să fie împăcați cu ei înșiși, să facă alegeri juste, neipocrite. Deși mai există și genii, care distrug și se autodistrug, mergând probabil pe aceeași idee, că oricum totul e în zadar, "degeaba", cum spui tu.

| Steregoi a răspuns (pentru NOname):

Pana aici sau pana la acest nivel iti dau dreptate.

Mai departe, pe nivelul urmator mai sus, de imperfectiune ( pacat, greseli sau oricum vrea sa numeasca cineva chestia asta ) si moarte nu scapa nimeni oricat de inteligent ar fi si oricat de bine si-ar guverna viata respectandu-si cu strictete toate deciziile bune adica facand tot ceea ce gandeste bine.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu e chiar tot una sa fii inteligent sau intelept desi nu esti departe.

IQ-ul se refera la abilitatea de a procesa informatii in mod eficient si rapid, el coreleaza cu o memorie buna dar nu e neaparat ca toti omenii cu IQ mare sa poate retine enciclopedii (aia e alta treaba).

IQ-ul are mai multe taxonomii dar una relevanta pentru intrebarea ta e diferenta intre inteligenta fluida (IF) si inteligenta cristalizata (IC). Inteligenta fluida este specifica tineretii atunci cand creierul este tantar si energic si poate realiza tot felul de simulari si constructii pentru a ajunge la un rezultat pentru problema cu care se confrunta.
Inteligenta cristalizata tinde sa fie mai eficienta la varsta inaintate cand creierul nu va apela la acelasi constructii ca in tinerete, se va baza pe experienta anterioara si va incerca sa rezolve o problema folosind bucati din solutii folsite in trecut. Practic.a fi destept si intelept sunt 2 fete ale aceleiasi monede

Ca si concluzie, a fi inteligent inseamna a fi in stare sa folosesti si sa procesezi informatia care iti este pusa la dispozitie intr-un mod cat mai eficient si rapid incat sa te adaptezi la mediul in care traiesti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cu adevarat?
Cu adevarat, a fi inteligent, inseamna sa te raportezi la pesoana ta si la comunitate spre sensul Fericirii colective.
IQ mare? Cine sa ti-l calculeze, decat cei ce cred ca te pot folosi, mai degraba in scopurile lor egoiste?
Sensul inteligentei, depinzatoare si de datele biologice, poate fi deturnat.

| Steregoi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Corect. Depinde cine creeaza acel test de iq si in ce scop. Ramane in cele din urma daca scopul testului e potrivit cu scopul principal al lui Dumnezeu. Majoritatea testelor de iq sunt teste de gandire analitica, de matematica la fel ca pentru niste roboti care stiu sa proceseze corect si sa execute corect niste sarcini sau sa rezolve corect niste sarcini primite. laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Steregoi):

Eu sunt curios doar de ce IQ are ala care intocmeste teste IQ!
De aia? De ce nu se spune! Caci daca te evalueaza un cretin, ce sa mai crezi?
Eu chiar as cere la CEDO sa se evalueze IQ-ul evaluatorilor! Publicate Monitorul oficial Universal!
Pe mine nu m-au nedreptatit, dar ma uit la altii!
Caci fiecare om este o MINUNE (in felul ei)!

| AC4S4 a răspuns:

Sunt de acord cu ce a zis Lucy105. Acceptarea sfaturilor, mustrarilor denota inteligenta.

| Steregoi a răspuns (pentru AC4S4):

Sfaturi si mustrari din partea cui? A inteligentei supreme Dumnezeu sau a omului? Omul se sfatuieste si mustra si singur de el insusi ca doar si el insusi este un om imperfect.

| Steregoi a răspuns:

Sa-ti traiesti viata sanatos.

| Steregoi a răspuns:

Solomon a fost cel mai inteligent om pana l-a abandonat pe Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns:

Se vede dupa testele ce sunt pe internet. Sunt niste oameni mandrii. In acele teste nu se face nici o referire corecta la Dumnezeu. Eventual raspunsul la intrebarea daca exista sau nu Dumnezeu daca este afirmativ atunci ar fi depunctat sau chiar punctat, examinatul fiind considerat "bun pentru a fi condus." De aici rezulta restul concluziilor legat de ce fel de oameni sunt cei ce intocmesc acele teste. In general intrebarile din testele pentru iq nu sunt importante sau cruciale in viata omului de zi cu zi adica sunt teste in principal de matematica sau pentru verificarea gandirii analitice.

| DaniTDCI a răspuns:

Yee. =) extrem de comic, inseamna a fi cu o capacitate mentala superioara fata de restul persoanelor, un iq mare inseamna si sa fii intelept, dar si inteligent, sper ca ti-am fost de folos cu raspunsul asta, Yee!

| WangLouis a răspuns:

Sa ai o capacitate de intelegere a anumitor lucruri, mai dezvoltata.

| TimmyTim a răspuns:

Înseamnă să ai o capacitate mare de stocare a informațiilor, o vedere în ansamblu a lucrurilor, o "învățare" logica a tuturor lucrurilor cu legături în toate domeniile, conștientizarea rezultatelor fiecărui lucru pe care îl faci înainte de a fi înfăptuit/înainte de a primii rezultatul. Luarea de decizii bune și mature și cat mai folositoare pentru bunul mers al activităților tale.
Am încercat sa le cuprind pe toate.(inteligenta/IQ/Om înțelept/sau altceva)
Sper ca te va ajuta răspunsul meu!

| Steregoi a răspuns (pentru TimmyTim):

Degeaba ia omul decizii bune daca nu le si respecta. Degeaba e omul inteligent daca stiind ca ce face e rau totusi isi face rau lui insusi si altora. Am vazut multi din acestia si chiar sunt multi si sunt foarte inteligenti dar duc o viata mizera atat fizic cat si moral. Unii dintre ei chiar se sinucid si mor inainte de vreme cu toata inteligenta lor. De exemplu degeaba stie omul regulile de circulatie daca nu le si respecta. laughing

| KneeAKKA a răspuns:

Este o diferență între a fi deștept și a fi inteligent, o persoană inteligentă are note mari, învață...are aptitudini în ceea ce privește școala, dar e mult mai important să fi o persoană deșteaptă, asta înseamnă să știi să te descurci, să știi să vorbești cu respect, când oamenii spun: ăsta e deștept, asta nu înseamnă că e și inteligent și invers, mai bine deștept decât inteligent...

| Steregoi a răspuns (pentru KneeAKKA):

Degeaba stie omul sa se descurce daca ii cade un copac peste el si il omoara. laughing