| thepunusher a întrebat:

Ziua intaia

La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul. Si pamantul era netocmit si gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul lui Dumnezeu se purta pe deasupra apelor. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina. Si a vazut Dumnezeu ca e buna lumina si a despartit Dumnezeu lumina de intuneric. Lumina a numit-o Dumnezeu ziua, iar intunericul l-a numit noapte. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua intaia (Fac. 1, 1-5).

Ziua a patra

Si a zis Dumnezeu: "Sa fie luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pe pamant, sa desparta ziua de noapte si sa fie semne ca sa deosebeasca anotimpurile, zilele si anii, si sa slujeasca drept luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pamantul". Si a fost asa.

A facut Dumnezeu cei doi luminatori mari: luminatorul cel mai mare pentru carmuirea zilei si luminatorul cel mai mic pentru carmuirea noptii, si stelele. Si le-a pus Dumnezeu pe taria cerului, ca sa lumineze pamantul, sa carmuiasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Si a vazut Dumnezeu ca este bine. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a patra (Fac. 1, 14-19).
Cum e posibil sa existe lumina, noapte si zi in absenta soarelui? Nu e logic ca intai sa faca soarele si apoi, implicit sa apara lumina, ziua si noaptea?

21 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E mai uşor să citeşti o singură carte decât un miliard de cărţi grele.
E timpul să treci de la Moş Crăciun, Adam&Eva, dumnezeu, Isuşi şi alte mituri la lumea reală!
Numai bine.

| mihaibrasov a răspuns:

Sunt de fapt metafore. Nu lua Biblia mot-a-mot ca o sa iti pierzi timpul incercand sa gasesti sens la aspecte fara prea mult sens.

| danut a răspuns:

Totul este simplu ca bunaziua, dar noi suntem limitati in intelegere.
Crezi ca daca nu exista soare nu mai exista lumina? Ai auzit cumva de termenul de Lumina Crepusculara? Ai citit cumva ultima carte (Revelatia sau Apocalipsa) din Biblie unde scrie ca la sfarsit pentru pamanteni nu v-a mai exista soare iar lumina v-a izvaori de la Tronul lui Dumnezeu?

| Angel0 a răspuns:

Si esti doar la prima pagina.Continua, o sa mai gasesti contradictii. Daca tii cont ca a fost scrisa acum citeva mii de ani cind stramosii nostri sau oamenii de stiinta se alergau cu pietre, se schimba putin datele problemei.

| Necrophagist a răspuns:

In umila mea opinie.as putea zice ca acel cer reprezinta de fapt locul ingerilor caci cerul nu este altceva decat lumea.amorfa,nimic mai mult decat spirituala.Biblic ingerii existau in ziua a 4-a cand astrii inca erau in lucrare, in prima zi Dumnezeu prin despartirea intunericului de lumina a despartit divinitatea de non divinitate, raul de bine. Ce vreau eu sa spun este ca in prima zi a separat lumile spirituale de cele pamantene.raiul de pamant. urmand ca in a 4-a zi abia, sa dea metagalaxiei lumina solara. Ceea ce trebuie sa tii tu minte e ca. Dumnezeu e lumina si fara fluxul de fotoni creat de El, in prima zi e vorba de lumina.filosofica as putea zice. dar nu, nu cea pe care o admiram noi in noptile de vara intinsi pe iarba.

| ania a răspuns:

Biblia nu e o carte scrisa in limbaj stiintific. Daca citesti intrtr-o opera literara :" Soarele se ridica maiestuos pe cer ", poti sa sari si sa zici ca din punct de vedere stiintific e o minciuna, soarele nu face ceva ci pamantul se invarte si soarele devine vizibil.Biblia contine multe metafore, trebuie cautat mesajul din spatele figurilor de stil. Si despre Eminescu poti sa spui ca e o lectura periculoasa pentru ca a scris literal:" sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni".

| ania a răspuns:

" de la Mos Craciun, Iisus si alte mituri la lumea reala"
O mica diferenta dintre Mos Craciun si alte mituri pe care le crezi in perioada copilarei si la care ulterior renunti si " miturile "Bibliei este ca multi oameni nereligiosi in copilarie si atei la maturiatate incep la un moment dat ca din senin, sa le creada, ceea ce cu primele nu se intampla. Pentru cei ce se pretind neindoctrinati in nici o directie, o lectura folositoare ar putea fi Francis Collins, cel care condus proiectul ce a dus la decriptarea primei harti a genomului uman:Limbajul lui Dumnezeu, un om de stiinta aduce dovezi in sprijinul credintei. El a avut de exemplu acest traseu, de la nereligiozitate, la ateism si credinta.

| Pomar a răspuns:

De cand e Biblia logica? In Biblie sunt date o gramada de explicati la fenomene care in momentul in care a fost scrisa nu aveau explicatie logica deci in Biblie li sa da o explicatie ilogica big grin

| NoKidding a răspuns:

In toata Biblia te intalnesti cu fel si fel de lucruri care nu au sens.

| NoKidding a răspuns:

@simple Ieri chiar in ziua de Craciun un parinte de apx 30 de ani( nu stiu varsta exacta) impreuna cu sotia si mama lui au murit intr-un accident de masina in timp se duceau fericiti la biserica pentru a face slujba. Asa de bun este Dumnezeu incat a lasat doi copi de 8 si 12 ani orfani in ziua Craciunului? Bagati-va mintile in cap fratilor...

| deeeeeebora a răspuns:

Doamne fereste! sunt unii oameni care isi dau parerea despre ceva ce n-au cercetat, ceva ce le-ar conveni si ceea ce incearca sa ii faca sa se linisteasca...auzi-ti tot in Bblie gasiti versetul:"DACA MA VETI CAUTA DIN TOATA INIMA MA VETI GASI" la asta cum raspundeti cei care doriti sagasiti nod in papura, nu vedeti ca de fapt voi sunteti orbi, saraci si fara dragoste in suflet... dar Dumnezeu va iubeste, mai ales acum de Craciun si o sa aiba rabdare pentru ca tot in Biblie gasiti ca orice om de pe pamant va recunoaste ca Isusu este Fiu lui Dumnezeu.prima oara cercetati apoi vorbiti ca nu cumva sa va para rau dupa aceea si sa fie prea tarziu
auzi kronstandt.stii cum vb tu despre Biblie si Dumnezeu ca de o flacara te uiti la ea si spui ca daca pui mana prin ea nu arde si nu vei simti nimic. Dar daca ajungi sa pui mana vei simti ca arde.cam asa faci tuh.intelept lucru? omule stie tot catalogheaza tot? dar si pentru tine Isus si-a dat viata si are rabdare cu tine si te iubeste mai mult decat orice om de pe pamant. Dar El nu va intra doar in casa unde este binevenit.pacat ca tu Il dai afara.cu ce a gresit:ca si-a dat viata pentru tine?

| deeeeeebora a răspuns:

Raym0nd...ai dreptate Dumnezeu e si drept.si moarte(daca esti crestin Adevarat)nu inseamna tragedie pentru ca acolo nu s-a sfarsit viata(ci doar viata pe un pamant \in care la ordinea zilei sunt nerorociri, rautati, blesteme)
de unde stii tu ca Dumnezeu nu a vrut sa le faca un cadou parintilor si sa mearga la EL in ziua de Craciun... iar pentru copii da este o tragedie, dar nu uita pe aici stam cativa ani si oricat am suferi nu vom putea rasplati cu ceea ce vom primi in viata urmatoare
si de unde stim noi ce e mai bine pentru acei copiii? atata timp cat noi nu avem puterea de a da viata si aproape de a face nimic, a vem noi puterea de a intelege unele chestii de neinteles?

| BrD a răspuns:

Pei tu crezi povestile astea?

| tocana97 a răspuns:

Biblia este o carte de rahat, iar cei care bat toba toata ziua despre dumnezeu, incercand sa mai racoleze adepti sunt asa cum este biblia. Oameni fara o gandire logica, fara bun simt (vezi comportamentul credinciosilor la marile sarbatori), fara teluri, oameni apatici care asteapta salvarea din orice situatie cu ajutorul unui personaj imaginar. Biblia este o carte plina de contradictii, de indemnuri rasiste, indemnuri la incest si crima, o carte care indobitoceste omenirea, etc. Este o carte josnica, care ar trebui interzisa pe tot globul pamantesc.

Mata este de rahat si esti un prost si jumatate ca cealalta jumatate este jigodie proasta.
Cum poti sa nu crezi in Sf Biblie si Dumnezeu prostule?

| 54ndy a răspuns:

Nu mai cred în dumnezeu aşa că nu mă interesează puteţi să-mi daţi stupid nu mă supăr.

| alwaysStyles a răspuns:

Daca crezi in DUMNEZEU atunci totul e posibil

| stefan97nic a răspuns:

Pai Dumnezeu este atotputernic. El poate face ceea ce tu nici nu iti imaginezi.Si nu nu este logic dar cum a facut Dumnezeu acest lucru atunci pentru mine este bum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem spune ca Biblia sau un sistem, fie el si religios, care au rezistat 2o1o ani sint de rahat sau chestii de domeniul povestilor cind noi sintem atit de "evoluati" incit rindurile noastre nu pot rezista 2-3 zile.Asta e de domeniul inconstientei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Dumnezeu este izvorul a toate, de la el vine si spatiul, si timpul, si lumina si toate cele ce folosesc, oamenilor si universului intreg.atat putem noi intelege, si cuprinde cu mintea si cu ochii si cu simturile noastre.deaceea spun multi; nu cred pana nu vad. dar santem limitati. poate or fi altii mult mai dotati ca noi. dar cat e Dumnezeu de mare si de puternic, nu putem cuprinde cu mintea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simple, tu macar ai citit Biblia? Daca da, aminteste ti: au crezut proprietarii porcilor ca isus este fiul lui dumnezeu, dupa ce acesta le-a dat voie diavolilor sa intre in turma? mentionez ca dupa ce au intrat, turma a murit. apoi oamenii l-au alungat pe preaiubitul Isus (care, se pare ca detinea o functie ierarhica superioara diavolilor, din moment ce "LE-A DAT VOIE"). Deci clar, NU ORICE OM DE PE PAMANT(nici in trecut, nici in viitor)va recunoaste ca "Isusu" este fiul dumnezeului crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baieti,Baieti...nu va certati, e bine ca cei ce nu cunosc sa nu se dea cu parerea... CERCETATI SCRIPTURILE!