| XSuperGamerHD a întrebat:

1. Cum aleg un procesor corespunzator placii video?

2. Cum aleg placa video potrivita pentru Gaming? Adica sa duca jocuri in mai multe FPS-uri

5 răspunsuri:
| mngzx a răspuns:

Procesor ryzen 2200g
placa vid: amd rx 560

| Anonim22341 a răspuns:

Procesorul trebuie sa il alegi dupa placa de baza(sa iba acelasi socket), iar placa video nu trebuie sa fie mult mai slaba sau mult mai buna decat procesorul deoarecese va creea efectul de bottleneck( una dintre piese va da cu mult mai putin din ceea ce poate din cauza ca nu exista o balanta)

| Drîgă_Andrey_2000 a răspuns:

Izi, dar trebuie sa alegi dupa placa de baza! Daca vrei un procesor bun cumpara un i5500k+ si placa video gtx 660 + Depinde de buzunar! ce jocuri vrei sa joci?

| Haha234 a răspuns:

La 1. daca vrei un procesor de gaming ideal este un i5 generatie mai mare 7, 8 sau i7 2 un ftx 1050 sau 1080 e perfect pentru gaming

| Flame08115 a răspuns:

Nu prea stiu sa-ti explic, dar ai putea sa-mi raspunzi cu ce buget ai si iti spun eu care ar fi cea mai potrivita. Daca vrei sa cauti tu una singur ai putea sa cauti pe Youtube de ex "graphics cards under 500$".