| GPA a întrebat:

1.Windows 10 home sau pro?
Vreau să-mi cumpăr licență dvd la vreo 700 roni. Care este mai bun pentru gaming multi-task?

2. Daca windows-ul nu este original, se merită să las Windows update activat? Sau mă dispun riscurilor?

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

Windows 10 pro! Da te spui riscurilor daca asa te-ai referit daca win nu este original! Dar daca ai zis ca iti cumperi licenta atunci nu te supui la riscuri oricum nu e obligatori zi de zi sa dai update, update-urile la dai o data la sfarsitul luni nu saptamana de saptamana!

| Superior a răspuns (pentru alexboss2020):

N-are rost sa faca nici un update. Mie update-ul lor imi strica PC-ul, imi ocupa 70% din RAM in IDLE pe nimic un proces nou de la windows. Am dat fara update-ul si mult mai bine. (am 16gb). Cica la Microsoft sa mai cumpar RAM. Nenorociti.

| alexboss2020 a răspuns (pentru Superior):

MIe nu imi ocupa eu ma informez inainte ce update-uri sunt si cata memorie iti folosesc, nu lasa chiar toate update-urile sa se instaleze! De curiozitate ce PC ai? Daca ai zis 16 gb ram inseamna ca esti practic ca mine, iti place sa te joci!

| Superior a răspuns (pentru alexboss2020):

Am asa :
Carcasa Kendomen RD Black
Procesor FX8370-E
16GB DDR3 1866mhz HyperX Black
Placa de baza Gigabyte 990FX-Gaming for OC
Sursa FSP Raider 650W ceritificare 80 Silver+
Placa video GTX 970 JetStream Palit
SSD Amd R3 Radeon 240GB
HDD Seageate 1TB
DVD Writer LG (chiar nu cred ca conteaza asta)
Cooler ZALMAN CNPS X14 Optima (cred ca asa era numele).

| Superior a răspuns (pentru alexboss2020):

Tu?

| alexboss2020 a răspuns (pentru Superior):

Intra pe canalul meu!
https://www.youtube.com/channel/UCxPfH307z6v8zmXogfc4HLw
Sa iti spun sincer acest PC l-am facut in timp sa nu te gandesti ca sunt bogat placa video am luat-o in 2 luni procesorul la fel si celelalte componente in 3 luni
deci 2+2+3=7 luni!

| Superior a răspuns (pentru alexboss2020):

De ce Ryzen-ul si RX580-ul mi-au facut HardDisk-ul sa scoata zgomote pentru. prima data? Al meu cred ca ii gelos... happy Cand simt nevoia o sa-mi iau si eu Ryzen si o sa fac SLI cu 970. (am vazut ca 970SLI e egal cu 1070, iar inca un 970 e 200 euro).

| alexboss2020 a răspuns (pentru Superior):

Ai si PC cu ryzen?

| Superior a răspuns (pentru alexboss2020):

Iti place cum ruleaza sistemul meu NFS?
https://www.youtube.com/watch?v=2UAkL25VgQs

| Superior a răspuns (pentru alexboss2020):

Nu

| GPA explică (pentru alexboss2020):

Am 32 g ram in laptop laughing cu gtx 1050 4g.

| alexboss2020 a răspuns (pentru Superior):

Da! Mie imi rula prost avand in vedere ca aveam un a8 6600k si un rx 460 nu mergea tocmai ok pe high daca te uiti la livestremuri am 30 sub uneori acum o sa ma reapuc din nou de Youtube cam prin noiembrie dar cu un PC clar mai bun! Ryzen 7 1700 OC 4.2 ghz este absolut suberb! Nu iti recomand sa iti faci sli, ia-ti un i7 7700 si o sa ai diferenta mari fata de acel FX!

| alexboss2020 a răspuns (pentru GPA):

Bv! Te felicit!

| Superior a răspuns (pentru alexboss2020):

Https://www.youtube.com/watch?v=tLhBICFK4Qc aici este un montaj de al meu facut sa-l vizualizez cand ma apuca batranetea si sa-mi aduc aminte ce faceam cand eram tanar :)

| alexboss2020 a răspuns (pentru Superior):

Bv!

28 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Versiunea home. Spiritul de turmă domină raţiunea şi asta e trist. Windows 10 pro e creat pentru sectorul profesional nu pentru utilizatorii casnici, utilizatori ce nu au nevoie de toate serviciile incluse în pro.Chestia asta cu Windows 10 pro că e cel mai bun provine de la sechela turmatică cu Xp pro, ca ăla se putea fura cel mai uşor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Linux Mint Mate.

| GPA explică (pentru Salontanul):

N-am nevoie de Linux laughing, nu mai fac programare.

| Salontanul a răspuns (pentru GPA):

Raspuns gresit! Asta inseamna ca n-ai incercat acest sistem de operare. Vorbesti din auzite.

| RAY a răspuns:

1,windows pro
2, sunt sanse sa te prinda desi mai bine nu

| Superior a răspuns:

Ia pe ce original si nu lasa windows update activat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai ce răspunsuri, Windows 10 Pro are funții suplimentare ce nu le vei folosi deloc oricum și nu are performanță mai mare ca win10 home. Ia Windows 10 Home de preferat.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu Windows 10 Pro poti folosi Developer Mode pentru a 010010010000101010101010 Forza Horizon 3 XD

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

S-a inventat Cheat Engine?

| XYZ02 a răspuns:

Nu mai bine cumperi pe Kinguin?
Gasesti mult mai ieftin:
https://www.kinguin.net/category/22175/windows-10-home-oem-key/

https://www.kinguin.net/category/19429/windows-10-professional-oem-key/

Versiunile sunt identice, cumpara versiunea mai ieftina, adica home.

Pro-ul suporta mai multa memorie ram, dar este inutil ca vorbim de cantitate imensa(cred ca 512GB+)

| alii98 a răspuns:

Nu il cumpara, nu merita, dar de preferat pro

| Superior a răspuns (pentru alii98):

Da,mai bine mergi cu Linux decat sa dai 700 lei pe nothing. Ma rog...

| Blastphemy a răspuns:

Eu am Windows 10 Pro. Best Windows Eveeeer! N-am înțeles la 2. Dacă ai licență, dai update. Mă rog, eu m-am înscris mai demult pentru Windows 10 Pro.