| Catrice a întrebat:

2 baterii de 1, 5V ce beculete led suporta maxim?

6 răspunsuri:
| InOrOut a răspuns:

Bateriile le legi in serie sau in pararel?

| Catrice explică (pentru InOrOut):

Nu știu, cred că serie, in funcție și de cate beculete merg.

Bula
| Bula a răspuns:

Led-urile se controleazaa prin curentul care trece prin ele.
Ca exemple:
- Un Led simplu (de semnalizare) are nevoie de cel putin 2V sa lumineze. Intensitatea curentului (maxim 20mA) trebuie limitate prin rezistente legate in serie (inclusiv rezistenta interna al bateriei).
- Led-urile de putere pot avea curentul maxim de ordinul sutelor de miliAmperi, iar tensiunea de functionare este (de regula) intre 3-4V.

Depasirea curentului care trece prin Led le arde. La curent mai mic decat limita maxima, Led-urile au luminozitate mai mica.
In toate cazurile, Led-urile care lumineaza se comporta ca si diodele Zenner, adica tensiunea pe poli ca fi constanta.
Avand in vedere aceste 2 principii de mai sus, se poate proiecta circuitul de alimentare si de functionare a unui Led.

| Catrice explică (pentru Bula):

Mă refeream la genul de leduri care se găsesc la instalațiile de pom, nu din alea mari.

| Frank51 a răspuns:

Conform Google, acele baterii pot alimenta consumatori de pana în 50mA, pe o perioada de cam 3-4 ore. Dacă afli puterea consumată de leduri poți face un calcul simplu adunând puterile, atunci când vei obține ~50mA acela este numărul maxim de leduri pe care le poate alimenta la capacitate maximă.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catrice):

In instalatiile de pom se gasesc beculete incandescente sau Led-uri de semnalizare (de 10-20mA).