| Robert030 a întrebat:

3 intrebari:
1.Am bagat cablul de internet si tot nu imi merge internetul. M-am uitat la Network Connections si e gol. Ce sa fac ca sa imi mearga internetul?(am reinstalat Windows)
2. Daca din greseala pe langa windows-ul din C:\ am mai instalat din greseala unul in D:\ cum il sterg/dezinstalez pe cel din D:\?
3.Cum imi fac update la drivere? Cu ce program/de pe ce site?

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Există o placă pentru lucrul pe Net și poate calculatorul tău nu are fizic acestă placă sau nu ai instalat driverele pentru ea, minunea se numește și placă de rețea.
Sfatul meu este să nu te mai încurci cu sistemul de operare Windows și cu softurile lui, pe bani mulți și să treci pe un sistem de operare din grupa Linux Ubuntu respectiv Kiwi Ubuntu Linux sau Ubuntu Linux ambele instalate în limba română, și pe softurile lor care sunt gratuite.

| MMihai a răspuns:

Cel mai bun Windows este un Ubuntu Linux! Sistemele de operare Linux sunt multe și pentru ele nu prea sunt viruși... iar licența pentru ele este gratuită. Deci Ubuntu Linuxv11.04, sau Kiwi Ubuntu Linux, instalate în limba română. Pot fi Instalate și pe același hard pe care este un Windows, iar la pornire te întrebă cu ce vrei să pornești, și selectezi cu săgețile. Deci pe lângă W. poți pune și unul din cele 2 linux-uri. Am deja câteva, luni de când nu mai utilizez sistemul de operare W. Am trecut pe Kiwi Ubuntu Linux , fără să citesc nimic despre acest sistem de operare. Ulterior am găsit ceva în engleză și mi-a fost lene, am găsit și documentație în limba română, dar nu am citit-o. Ulterior mi s-a recomandat să lucrez cu Ubuntu Linux și nu știam dacă mă voi descurca cu el și am cumpărat al doilea hard. Acum lucrez când cu unul când cu altul, dar nu mai lucrez cu Windows.

| AndreiGabi a răspuns:

Cu doua windowsuri instalate nu cred ca ar trebui sa te mire problema internetului.Nu am patit dar cred ca in locul tau a-si instala windowsul din nou si de data asta a-si formata ambele partitii, iar update la drivere nu prea stiu...pentru driver placa video este aici un tutorial http://www.videotutorial.ro/? p=444, poti incerca.

| telecomputer a răspuns:

1. instaleaza driverul placii de retea si atunci la Network Conection o sa vezi ca iti apare o conexiune (in functie de providerul de internet o sa ai nevoie de user si pass)
2. E greu de explicat, dar se poate sterge. Da-mi add la aditzu_99 si te ajut.
3. Nu trebuie sa iti faci update neaparat la drivere.

| RappaDanny a răspuns:

1. Iti instalezi placa de retea, si apoi faci o conexiune la internet unde iti cere user si pass, pe care o sa le introduci din foaia pe care tiau dat-o.
2. Le poti sterge doar din bios, atunci cand faci windowsu.
3. Daca ai windows 7 isi face singur update la drivere.

| tigeronix a răspuns:

1- instaleaza placa de retea

| AlinMhaaaa a răspuns:

Ca sa il dezinstalezi intra in start ala cu patru culori si intra la programe implicate si dai pe programe si caracteristici si il cauti pe acolo si dai pe el si el se dezinstaleaza