| SebastianMutulescu a întrebat:

4070 (laptop gpu) sau 3070 ti (laptop gpu)?

Salut oameni, as vrea sa achiziționez un laptop de gaming si ca sa fiu mai exact, un Asus Rog.
După cum știți nVidia tocmai a lansat seria 4000. Si alegerea mea este între un Strix Scar 17 cu i9 12900h si rtx 3070 ti si un Strix G16 i9 13980HX cu rtx 4070. M-am tot uitat prin specificațiile plăcilor video si desi 4070-ul vine cu tehnologii noi ca frame generation si DLSS 3, are totuși lățimea de banda 128bit fata de 256bit de pe 3070 ti. Totodată 4070 are mai puține cuda cores, mai puține rt cores (desi probabil fiind rt core gen 3 sunt mai performante, zic probabil pentru ca nu am înțeles foarte bine aspectul acesta) si mai puține tensor cores decât 3070 ti. Deci pe alocuri 4070 este mai slăbuță, asta dacă nu luam în considerare boost clock-ul care este mai ridicat totuși decât cel de pe 3070 ti.
Am urmărit niște benchmark-uri si niște comparative în jocuri pe YouTube, si diferenta nu deloc uriașă între cele 2 plăci video, ba chiar pe alocuri în anumite titluri, 3070 ti scoate cu 5 fps-uri mai mult. Dar oricum, majoritatea rezultatelor înclinau spre 4070. Menționez ca acele comparative urmărite erau fără a fi activata funcția frame generation de pe 4070. Cand funcția era activată, diferența era sesizabilă, in favoarea lui 4070. Acum nu știu, unii oameni am văzut va sunt destul de sceptici în privința acestei funcții noi care generează practic "fake frames". Cam asta as avea de zis. Si faptul ca în materie de procesor, i9 13980HX este superior clar procesorului 12900H. Deci as fi recunoscător sa aud niște păreri de la voi ca să fac o alegere buna. Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe 4070 cu 13980, generatie noua. Totusi in locul tau m-as gandi la un pc.

| SebastianMutulescu explică (pentru anonim_4396):

Am nevoie de portabilitate. Altfel as fi ales un PC