| Doctorfishadi a întrebat:

A mai facut vreun inginer in electrice sau vreun pasionat IT, vreun panou solar?
Vreau sa ma apuc sa il construiesc si mi-ar prinde bine putina indrumare.
Adica:
Se poate monta direct un consumator la el sau mai intai baterie si apoi consumator?
Exista un numar maxim de celule fotovoltaice care pot fi alocate?
Care este voltajul maxim produs de 1 panou, exista asa ceva? Sau sunt n posibilitati?
Pot reproduce tensiunea prizei de 220 volti?
Banuiesc ca am nevoie de un numar imens de celule.
Ce putere as putea dezvolta? Ma refer la putere electrica, in w.
Pot sa il aduc la 200w per panou?
Am in plan 2 panouri de 1m pe 1 m.
Multumesc.

1 răspuns:
| Roger645 a răspuns:

E o mare provocare tehnica ce vrei sa faci.
1 panou standard scoate vreo 500w. O casa necesita vrei 3000-5000w max, deci vreo 10 panouri e acoperitor. Deci 2 panouri acopera doar partial.