| JohnTB a întrebat:

ACHIZITIONARE AMPLIFICATOR AUTO.

Salutare, am o intrebare aparent simpla la care sper sa ma puteti ajuta. Detin 2 difuzoare Hertz ESK 165L.5 si 2 difuzoare Hertz MPX 690.3 PRO, ce amplificator ar trebui sa achizitionez pentru a le putea duce fara probleme?

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Iti trebuie o statie care sa aiba 2 x 120 W + 2 x 150W, adica una in 4 canale. Poate fi si una de 4 x 150 W daca nu gasesti altceva, dar nimic mai mic de prima configuratie pentru ca nu va fi in stare sa duca acele difuzoare pentru ca ele sunt facute pentru aplificator si nu merg direct pe player.
Poti cauta si 2 statii de genul 2 x 120 si una 2 x 150W, dar te complici cu mai multe cabluri trase, mase, mufe, alt traseu...
Cu toate astea nu uita ca 600W reali necesita si putere, deci trebuie un cablu gros de genul 2-4AWG si o baterie auto capabila, altfel o sa-ti palpaie farurile si circuitul electric ai masinii va avea de suferit.