| CristiEND a întrebat:

Acum 2 zile, a dat pisica peste paharul cu apă ce s-a vărsat pe laptop. A mai mers putin, apoi s-a inchis, a doua zi spre după amiază am incercat sa-l aprind si a mers. Astazi cand am incercat sa il deschid nu am mai reusit, acolo unde bag mufa de la încărcător se aprinde un beculeț ( doar cand are bateria scoasă, cand bateria este in laptop nu se aprinde ) când apăs pe butonul de deschidere acesta (beculetul) se închide, iar cu laptopul nu se intampla nimic.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cand un dispozitiv ia contact cu apa, el trebuie sters si uscat imediat (sau se asteapta sa se usuce de la sine). Orice utilizarare la contactul cu apa sau in stare de umezeala duce la defectarea produsului.
Imediat ce apa a cazut pe laptop, acesta trebuia inchis si nu trebuia pornit decat atunci cand te asigurai ca piesele sale nu mai contin apa sau umezeala.
Laptopul trebuie dus in service pentru a vedea in ce masura mai poate fi reparat si care sunt costurile repunerii in functiune.

| CristiEND explică (pentru dannyel86):

L-am desfăcut complet si l-am sters cu un penson si putin alcool 99.9%, merge.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate i bateria, si foloseste-l numai la priză.