| SweetyBitty a întrebat:

Acum 3 luni mi-am cumparat un mp3 de la Altex, dar acum nu stiu de ce nu mai functioneaza si vreau sa-l duc inapoi. Am un certificat pe care scrie ca am garantie 1 an la mp3. Daca ma duc cu certificatul si cu mp3-ul la magazin poate sa mi-l inlocuiasca sau sa-mi dea banii pe el? Dau funda.

Răspuns Câştigător
| jeek0 a răspuns:

Certificatul de garantie de pe un an dar unii comercianti specifica pe bonul fiscal ca produsul nu poate fi inlocuit decat timp de o luna de exemplu. oricum ai drept de reparatie pe el. sunt obligati sa il repare. si daca te tii tare in gura si zici ca ai sa chemi protectia consumatorului ti-l schimba, pentru ca ei il trimit retur la furnizor sau daca nu au acord de retur il distrug. dar la pretul unui mp3 nu ar trebui sa fie mari probleme. tine-te batoasa si ai de castigat.

1 răspuns:
| Sicmao a răspuns:

Cred ca la inceput o sa incerce sa-l repare, daca nu pot CRED ca sunt obligati ori sa ti-l inlocuiasca ori sa-ti returneze banii. Doar intr-un singur fel poti afla, du-te la ei. Succes!