| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile mi-am cumparat un laptop. Toate bune si frumoase, pana cand am vazut ca din 8 gb ram pot folosi doar 5, 95. Ce as putea face? Tin sa precizez ca am si placa video dedicata in el.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu ce Windows ai?! Probabil folosesti un Windows pe 32 de bit. Schimba-l cu unul pe 64 bit! Spune-mi ce Windows ai si ce varianta!

| Daniel31 a răspuns (pentru Salontanul):

Windows 10, 64 bit

| Salontanul a răspuns (pentru Daniel31):

Incearca asta: Intri la Start/Run acolo o sa iti apara sa scrii ceva si scrii msconfig si o sa-ti apara o fereastra si apare :general, boot, services, startup, tools. Dai pe boot si jos o sa iti apara advenced options, acolo este in dreapta sus Maximum memory si in casuta aceea scrii ca maxima memorie 8192 si dupa debifezi casuta. Dai _ok_ dupa _apply_. O sa-ti ceara un _restart_ dar nu sa stearga programele, doar sa se salveze memoria maxima RAM! Nu mai stiu cum este dar daca nu merge repeti lasand bifata casuta Maximum memory.

| Daniel31 a răspuns (pentru Salontanul):

Am incercat si metodele astea

| darrio2007 a răspuns:

Restul este ocupat de SO.

| NLS a răspuns:

Ai dezactivat-o pe cea integrata din bios?

| Daniel31 a răspuns (pentru NLS):

Nu pot. Nu imi arata in setarile bios-uluu

| xerxes1 a răspuns:

Daca nu vedeai, nu era mai bine?
Salontanul bate campii cu Win de 32 de biti.Ar fi trebuit sa stie ca sistemul nu aloca mai mult de 3, 4GB aplicatiilor, deci nu era cazul sa-l aminteasca.

| xerxes1 a răspuns:

Nu trebuie si nu poti face nimic.De exemplu, dacă ai o placă video care are xxx MO de memorie on-board, memoria trebuie să fie mapată în primii 4 Go de spațiu de adrese. Dacă 8 Go de memorie de sistem este deja instalat, parte din acel spațiu de adrese trebuie să fie rezervat de maparea memoriei grafice. Maparea memoriei grafice suprascrie o parte din memoria de sistem. Aceste condiții reduc cantitatea totală de memorie de sistem care este disponibil pentru sistemul de operare.
Salontanul bate campii.