| iustinian112 a întrebat:

Acum câteva zile pcul mergea bine n-avea nimic.
Si astazi cand l-am deschis, a pornit dar fără imagine si am băgat cablul din nou cel vga, am pus altul si tot degeaba.
Si inainte cand îl deschideam făcea un beep iar acum nu mai face

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie verificat in service (unul autorizat, daca calculatorul este inca in garantie).
Ce afiseaza pe ecran? O liniuta pe fundal negru, un cod de eroare sau mesaje de tipul "No signal"?
Atunci cand monitorul nu se conecteaza la unitate (No signal), cele mai frecvente cauze sunt cele legate de memoria ram.
Daca pc-ul nu mai e in garantie si NUMAI daca te pricepi la calculatoare, unitatea se poate desface pentru a scoate placutele de memorie ram de pe placa de baza si a pe remonta in aceeasi pozitie.
Daca nu ai cunostinte IT, duci frumos pc-ul in service, ca sa nu il strici mai tare daca umbli fara sa stii.