| curiosul122 a întrebat:

Acum mi-am deschis calculatorul, si s-a restartat singur. Ce fac? De abia mi-am pus windows-ul.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Depinde de cauze.
Poti avea un virus ramas in calculator de pe alte partitii (sau daca ti-ai transferat informatia inapoi pe hard si nu ai protectia unui antivirus bun)
Nu e exclus sa fie vorba de o eroare a unor componente fizice, cum ar fi memoria ram.
Un singur restart nu e sugestiv pentru sursa problemei, dar, daca situatia se repeta si stii ca sistemul de operare nu are erori sau nu e infectat cu virusi, se prea poate sa fie nevoie sa inlocuiesti placuta de rami care genereaza erori.
Mie mi se restarta sistemul in timp ce instalam Windows-ul. Era clar o problema legata de piesele din calculator.
Pentru testarea memorie ram, poti folosi MemTest86, program pe care il rulezi de pe un stick sau cd bootabil. El iti poate spune daca placuta are probleme sau nu.
Mai multe detalii despre el gasesti pe net.
https://www.memtest86.com/download.htm