| LoryC a întrebat:

Acum vreo două sau trei luni am trântit laptopul putin mai tare de picioarele mele în timp ce lucram pe el si a rămas înțepenit. Am reușit să mișc ecranul însă cu timpul, partea stângă a început să aibă probleme. Este o piesă metalică sus, în partea cu butonul de pornire care se ridica ușor și trebuia să apăs pe laptop pentru a reveni la poziția normală.
Astăzi când am deschid laptopul am observat ca piesa respectivă stă în poziție fixă, verticală, fără să se miște, iar când închid laptopul, nu se poziționează cum ar trebui.
Dat fiind contextul în care ne aflăm, nu am cum să îl duc la cineva în domeniu. Credeți că se poate face ceva de acasă?

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Ai rupt balamaua din partea stanga.
Ar trebui sa mergi intr-un service sa-l desfaca complet si sa vada ce s-a rupt/crapat si sa repare problema.

| LoryC explică (pentru Eugen80):

Ar fi fost util dacă se puteau atașa poze. Nefiind expertă, e mai greu de explicat, iar atunci când vezi exact cum arată situația, poți ști exact cum trebuie procedat. Am zis ca în orice caz, nu voi încerca să îl repar singură pentru a nu strica ceva pe acolo, fără a ști dacă pot face eu personal ceva în această privință.