| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma ca nu mai stiu exact, mai "expira" versiunea free a Windows-ului 10 in 2019?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Windows 10 NU expira, precum XP, Vista, sau 7.
(varianta Home cu siguranta, varianta Pro... tot ce se poate, dar nu am incercat, fiindca eu il am cu licenta)

Il poti folosi cat doresti, fara a-l activa, pentru uz casnic desigur, si singurul neajuns e ca nu poti customiza nimic. (doar wallpaperul se poate, printr-un mic trick : il schimbi din viewer-ul de poze, IrfanView, XNView, etc, dar oficial nici acela nu ai voie).
Daca vreodata se razgandesc si reinstaureaza trialul clasic, vor anunta din timp asta (dar ma indoiesc ca se va intampla, caci sunt doar hrapareti, tampiti nu sunt).

8 răspunsuri:
| costinvlad a răspuns:

Ai grija dacă expira îți șterge Bios-ul și nu mai poți face nimic cu placa de baza.

| TheCrusader a răspuns (pentru costinvlad):

Nu iti sterge nimic. Daca expira nu mai poti folosi unele lucruri, dar inca poti sa folosesti internetul si sa joci jocuri.(practic ce va intereseaza pe voi)

| TheCrusader a răspuns:

Daca expira, trebuia sa expire de mult

| anonim_4396 explică (pentru TheCrusader):

Cine stie poate ne lasa cu o perioada de trial, si dupa ne bombardeaza.

| TheCrusader a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred, cred s-au inspirat de la faza cu WinRar

| costinvlad a răspuns (pentru TheCrusader):

Dacă expira îți ia foc placa de baza.

| anonim_4396 explică (pentru costinvlad):

Poate la pocnitoarea ta de PC a luat foc. happy

| costinvlad a răspuns (pentru anonim_4396):

Am laptop cu AMD 4 nuclee RX 540 și se mișcă fenomenal.