| myky75 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog cu niste lamuriri,am o unitate pc,un pentium 4, m-am apucat sa-l curat de praf ca ancepuse sa mearga rau,a-m facut operatia dar vazan ca colerul de la procesor era anbacsit l-am dat jos si nestiind despre pasta conductore,care era antarita,m-am apucat si am ras-o cu o surubelnita atat de pe procesor cat si de pe partea de contact a colerului,facand destul de multe zgarieturi dupa care l-am montat la loc, bineanteles fara pasta.Am ancercat sa-l pornesc a pornit pentru cateva secunde pana la faza cu biosul dupa care s-a oprit.Am mai ancercat sa-l pornesc dar nimic,nu mai apare nimic pe monitor,se aprind ledurile se aud ventilatoarele dar pe monitor nimic. Ce parere aveti? Sa fie dus doar procesorul, sau si placa de baza? Ar mai avea rost sa ancerc sa -i schimb procesorul? Mersi mult

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Rolul pastei termoconductoare este sa transmita caldura emisa de procesor catre cooler. Asadar daca nu mai este pasta, procesorul se supraincalzeste si sunt sanse mari sa se arda. Verifica pe net ce fel de socket are placa de baza (socket-ul este locasul in care se monteaza procesorul) si ai putea sa incerci sa inlocuiesti procesorul cu altul care aste destinat aceluiasi tip de socket, dar te sfatuiesc sa apelezi la cineva care a mai facut operatiunea asta, si neaparat sa foloseasca pasta termoconductoare. Succes!

| αndï a răspuns (pentru alexmircescu13):

Nu nu, el are alta problema pe care a descris-o intr-o intrebare ulterioara. Are probleme cu bateria de BIOS

| myky75 explică (pentru αndï):

Problema era cu biosul la care nu-i stiam parola si vroiam s-o sterg scotand bateria,dar curatand-ul de praf si desfacand colerul de pe procesor si nestiind de acea pasta, care era antarita, am ras-o cu o surubelnita si bineanteles ca s-au facut niste zgarieturi pe partea externa a procesorului si banuiesc ca s-o fi dus procesorul, pentru ca nu mai arata nimic pe monitor, nu mai intra an bios.

| αndï a răspuns:

A... Ok inteleg ce ai facut tu acolo acum, citisem decat a 2-a intrebare... Nu degeaba se numeste pasta TERMOconductoare. Pe langa faptul ca era uscata te-a mancat in fund s-o razi de acolo. Un om la fel de inteligent ca tine ar fi facut mult mai bine sa cheme un priceput care stie cel putin sa desfaca o carcasa sa-l curete de praf. In legatura cu parerea mea, mai bine n-o mai spun, o sa-ti spun doar ca mi-am dat de 2 ori facepalm citind ce ai reusit tu sa faci.

| myky75 explică (pentru αndï):

De curatat l-am curatat de mai multe ori, doar colerul nu l-am mai demontat si n-am stiut despre pasta, dar nu inteleg, sa se fi ars procesorul de l-a acele zgarieturi la partea externa a procesorului, eu banuiam ca-i doar un radiator.

| C00STY01 a răspuns:

Poti sa iti cumperi pasta termoconductoare: http://www.cel.ro/......ce-3.5g-l/
E doar o parere!