| Simple Girl:X a întrebat:

Ajutati-ma va rog:X.

Vreau sa maresc memoria din disk-ul C: fara sa instalez windows-ul. dar nu stiu cum, ma puteti ajuta?

Am C, D si E.si vreau sa mai iau de la D si E sa mai pun la C ca nu mai am memorie, fara sa instalez ca am multe documente si nu pot.

funditawinking

4 răspunsuri:
| sinblade27 a răspuns:

E dificil. va trebui sa stergi d complet ca partitie maresti c apoi spatiul ramas il creezi inapoi ca d. ce inseamna asta nu conteaza ce soft folosesti de partitionare toate au acelasi principiu dai delete la urmatoare partitie dupa c dai expand volum la c o sa te intrebe cu cat ce ramane ii dai iar create partition si o faci mai mica. dezavantajul e ca daca stergi o partitie automat toate datele dupa ea sunt sterse. daca ai teamviewer te pot ajuta

| vigome a răspuns:

Pune documentele in D sau E, caci partitia C nu o mai poti mari fara sa,, umbli" la sistemul operativ. Sunt programe care pot face ceva de genul asta, cum ar fi Acronis dar nu cred ca poate face marire de partitie la C. Oricum sigur 100% nu sunt, mai asteapta si alte pareri, poate eu spun o prostie, in ideea ca daca nu am facut-o eu nu se poate.

| vigome a răspuns:

Ca sa stearga, oricare din partitii, este adevarat ca se poate, asta inseamna sa puna windows-ul din nou si am inteles din intrebare ca nu doreste acest lucru. Daca pune de nou sistemul de operare clar, poate face partitiile din nou asa cum doreste, una sau mai multe, cu mai multi sau mai putini GB. La fel poate sterge o partitie, mai putin cea in care se afla windowsul, dar atunci respectiva partitie, daca nu o va crea din nou, nu va fi vazuta de SO.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu programul Partition magic, merge sigur, crede-ma am incercat.descarca-l de pe net eu mi-am facut C: de la 10gb la 30 gb si am luat din D: si E: