| RedNightmare a întrebat:

Ajutor! Am facut curațenie in camera si am scos toate cablurile pc-ului din priză pentru a putea strânge praful, cand am pus tot la loc l-am pornit si totul mergea perfect, însă a doua oară ecranul a rămas negru! Deja de vreo 3 ore incerc sa gasesc problema dar... Pc-ul e cu toate elementele din fabrică, nu am schimbat nimic niciodata la el, nu inteleg care ar putea fi cauza unei asemenea probleme! Ajutați-mă, dau FUNDĂ!

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ce mesaj apare pe monitor sau ce imagine este afisata cand pornesti calculatorul? happy
Daca ai mutat pc-ul dintr-o parte in alta, e posibil sa fi deranjat ceva la componentele din interior.
Inainte sa umbli in unitate, e bine sa mai verifici o data cablurile de alimentare si de conectare la monitor. big grin
De cele mai multe ori, in astfel de cazuri, placutele de memorie ram sunt cauza acestor probleme. Ele trebuie scoase si montate la loc in siguranta, iar sistemul ar trebui sa-si revina.
Uneori si hardul poate sta la baza acestor inconveniente, daca apar pe ecran mesaje de eroare care anunta imposibilitatea de a accesa Windows-ul.
Daca unitatea are garantie pe ea, numai un service autorizat are voie sa o desfaca si sa remedieze problema.
Daca nu ai cunostinte IT, e bine sa apelezi la o persoana priceputa, pentru ca o problema minora sa nu devina una majora.winking

| RedNightmare explică (pentru dannyel86):

Pe ecran scrie ca pc-ul se afla in regim de economisire a energiei(e o particularitate a pc-ului meu)

| Algo098 a răspuns:

PC-ul porneste? Daca nu, atunci poate are un intrerupator la spate si s-a apasat pe varianta oprit.

| Levington a răspuns:

Uita-te monitor in spate! Posibil sa fi deconectat cablul de la monitor! (Ala care vine de la unitate)