| teclado a întrebat:

Ajutor am nevoie de driverele pentru o placa de retea wireless pentru ubuntu
eu acum sunt conectat la interenet cu un calculator cu windows cu care as vrea sa fac download de pe interent
aceste drivere
doar ca nu le gasesc nicaieri de downlodat sa le pot salva pe un stick
apoi cu stick-ul sa le pun pe calculatorul cu ubuntu
pe care nu il pot conecta in nici un fel la internet pentru ca nu am drivere la placa de retea

Network controller: Broadcom Inc. and subsidiaries BCM43228 802.11a/b/g/n

sudo apt-get install linux linux-headers-generic kernel-package

sudo apt-get install --reinstall bcmwl* firmware-b43-lpphy-installer b43-fwcutter

3 răspunsuri:
| DonMoldo a răspuns:

Instaleaza/pune pe stick daca nu ai net 3DP Net si ti le instaleaza automat.

| ponturi a răspuns:

Eu m-as conecta pe ubuntu direct prin cablu la net si as da cautare automata driver.

| teclado explică (pentru ponturi):

Rahat cu perje
am facut asta mi-a mers intr-o singura zi si am instalat apoi mi-a merfs pana cand am stins laptop-ul respectiv
apoi dupa ce am repornit nu mai mi-a mers mu a ramas instalat
sunt tare dezamagit
nici nu stiu ce sa mai fac
am incercat toate exemplele de pe interent de instalare din linie de comanda a drivere-lor
dar nu mai poreneste placa de retea
care este functionala nu are nici un defect fizic pentru ca de pe ea stam noi de vorba exact in acest momnet dar prin intermediul sistemului de operare scarbos window$ virus cu skin